ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ماشین‌لوکس‌سوارها مالیات نمی‌دهند

عسگری اظهار داشت: شما می‌بینید ماشینهای عجیب، و گران‌قیمت در خیابان‌ها می‌چرخند؛ اطمینان داشته باشید کسی که سوار این ماشینها می‌شود، مالیات نمی‌دهد. روزنامه شهروند: این روزها در حالی سازمان های امور مالیاتی روزهای شلوغ و پر ترافیکی را سپری می کنند که گفته می شود ٤٠ درصد اقتصاد ایران غیر شفاف بوده و مالیاتی پرداخت نمی کنند. در حالی این آمارها از  ضرورت تلاش دولت برای اصلاح نظام مالیاتی و جلوگیری از رشد و گسترش اقتصاد بخش غیررسمی و ساماندهی فعالیت‌های اقتصادی حکایت می کند. علی عسگری رئیس سابق سازمان امور مالیاتی نیز به نوعی بر این موضوع صحه گذارد.

اودر حالیکه شفافیت را تنها عامل اصلی افزایش عادلانه درآمدهای مالیاتی و حتی لازمه حل معضل قاچاق کالا و مواد مخدر و رشوه‌خواری می‌داند، می گوید که  اطمینان داشته باشید کسی که سوار ماشین‌های لوکس می‌شود، مالیات نمی‌دهد

.عسگری که جابه‌جایی‌اش را حاصل یک «تصمیم مشترک» می داند، در این خصوص می گوید که  استعفا ندادم و برکنار هم نشدم؛ دلیلی برای استعفا نداشتم. به وزیر اقتصاد خیانت نمی‌کنم که استعفا بدهم و وزیر هم من را برکنار نکرده است. پس از این «جابه‌جایی» وزیر اقتصاد طی حکمی او را، این بار به‌عنوان مشاور خود، منصوب نمود

. او هم‌اکنون به‌عنوان مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری امید، بخش اعظم وقت خود را در فعالیت اقتصادی متمرکز کرده است.

رئیس سابق سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این سؤال ‌که چرا نظام مالیاتی اجرایی نمی‌شود،گفت: متاسفانه در این خصوص فرهنگسازی نشده است.دنیای توسعه یافته امروز مسئله اطلاعات را سه دهه قبل برای نظام مالیاتی‌اش حل کرده است؛ اما  ما در این خصوص عقب مانده‌ایم. چراکه  مالیات، نظام‌مندی‌ها و نیازهایش را خوب نشناختیم.او معتقد است که با توجه به کاهش درآمدهای نفتی  شفافیت اطلاعاتی  و اصلاح نظام مالیاتی  حالا دیگر جدی شده است.ضمن اینکه  اقتصاد‌مقاومتی بدون رفتن به‌سمت شفافیت تبادل اقتصادی برای نظام مالیاتی نمی‌شود؛ تعارف نکنیم.

رئیس سابق سازمان امور مالیاتی با تاکید بر شناخت دقیق تر از مالیات ، گفت : تنها در این صورت است که نه کسی از مالیات فرار می‌کند؛ نه به کسی اجحافی شود که مالیات بیشتری از او بگیریم؛ در حال حاضر  در نظام مالیاتی یک جاهایی اجحاف می‌کنیم؛ چون اطلاعات ناقص است؛ یک جاهایی هم مالیات نمی‌گیریم؛ باز چون اطلاعات ناقص است.

او با بیان اینکه  کسی که اطلاعات درستی ندهد مجرم است، افزود:  مقام معظم رهبری هم حدود یک سال و نیم قبل در یکی سخنرانی‌هایشان فرمودند اگر کسی مالیات ندهد مجرم است؛ در قانون مالیات‌ها هم برای کسی که مالیات ندهد و اطلاعات را کتمان کند «جرم  ‌انگاری» شده است؛ یعنی مجرم است.

عسگری ادامه داد :  شما می‌بینید ماشینهای عجیب، و گران‌قیمت در خیابان‌ها می‌چرخند؛ اطمینان داشته باشید کسی که سوار این ماشینها می‌شود، مالیات نمی‌دهد.

من با یک هیأتی به فنلاند رفته بودم؛ از وزیر «مالیات و گمرک» آنجا سؤال کردم شما یک کشور توسعه یافته‌اید؛ چرا مثل ما در ایران ماشین گران‌قیمت در خیابانهایتان وجود ندارد؟ گفت کسی جرأت نمی‌کند این ماشین‌ها را سوار شود؛ چون اگر کسی این ماشین‌ها را سوار شود، رتبه درآمدی‌اش بالا می‌رود و ما درصد مالیات بیشتری از او می‌گیریم.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده