ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیاست‌های اقتصادی دولت ‌موفق نبود‌/بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم رفع نشده/نرخ تسهیلات بانکی در عمل همان 26 درصد است

حمیدرضا فولادگر
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت تورم را با رکود مهار کرده و گره بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم باز نشده است.

به گزراش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حمیدرضا فولادگر چهارشنبه شب در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه مسئولان باید از جامعه خبری و اصحاب رسانه بیشتر حمایت کنند، اظهار داشت: بدون شک اصحاب رسانه در ترغیب مردم به حضور در انتخابات اسفندماه سال گذشته نقش مهمی ایفا کردند.

وی پیرامون آرایش سیاسی مجلس دهم افزود: مجلس دهم همان طور که پیش‌بینی می‌شد به گونه‌ای شکل گرفت که جریان‌های سیاسی در آن برابر خواهند بود، جریان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا هرکدام نزدیک به 120 نفر عضو دارند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فراکسیون ولایت که ترکیبی از اصول‌گرایان و مستقلان است در حدود 180 نفر عضو داشته و انتخاب رئیس مجلس دهم نیز مصداق بارز این موضوع است ولی در انتخاب هیئت رئیسه این چنین نبود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از 15 کمیسیون مجلس دهم بالغ بر 13 کمیسیون از فراکسیون ولایت و 2 کمیسیون نیز از فراکسیون امید انتخاب شدند، خاطرنشان کرد: بیش از 178 نفر از نمایندگان برای نخستین بار بوده که به مجلس راه پیدا می‌کنند و 110 نفر نیز سابقه نمایندگی داشته‌اند.

مجلس دهم مجلسی با تخصص اما کم تجربه است

فولادگر با اشاره به اینکه در ترکیب مجلس دهم تخصص و تنوع به خوبی مشهود است، بیان کرد: در این دوره، نمایندگان کم تجربه هستند، بیش از 100 نفر از نمایندگان دکترای تخصصی دارند، در همین راستا نمایندگان سوابق اجرائی متفاوتی دارند، برخی بدون سابقه اجرائی و برخی نیز دارای سابقه معاونت وزیری دارند.

وی گفت: با توجه به تنوع، تخصص و سلایق زیادی که در مجلس دهم وجود دارد این موضوع در شروع مجلس کار را مشکل می‌کند، معمولاٌ سال نخست مجلس سالی برای تجربه‌اندوزی نمایندگان است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی پیرامون برنامه‌های اولویت‌دار مجلس دهم افزود: برنامه ششم توسعه از مهم‌ترین این برنامه‌ها بوده و منتظر هستیم دولت لایحه جدید خود را ارائه کند.

وی با بیان اینکه دی ماه سال گذشته دولت برنامه ششم را تحت عنوان احکام مورد نیاز اجرای برنامه ششم ارائه داد، تصریح کرد: اسم آن برنامه، برنامه ششم نبود و نمی‌شد به عنوان یک برنامه به آن نگاه کرد، بنابراین به عنوان برنامه ششم با آن مخالفت کردیم سپس کمیسیون تلفیق برنامه ششم تشکیل و مقرر شد با همکاری دولت همین لایحه به برنامه ششم تبدیل شود.

فولادگر با اشاره به اینکه دولت معتقد است که برای ارائه لایحه به مجلس الزامی ندارد، خاطرنشان کرد: برخی از صاحب نظران اقتصادی معتقدند که کشورهای توسعه یافته نیازی به برنامه ندارند نه کشور ما که در حال توسعه است.

وی بیان کرد: در مجموع مقرر شد این لایحه به برنامه تبدیل شود ولی دولت زمانی که دید در مجلس تغییرات زیادی ایجاد شده نظر خود را تغییر داد، هیئت رئیسه مجلس نیز آن را از دستور خارج کرد و در حال حاضر منتظر ارائه لایحه جدید از سوی دولت هستیم و این موضوع یکی از کارهای مهم مجلس دهم خواهد بود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دومین کار مهم مجلس بررسی بودجه سال 96 است، گفت: امیدواریم شرایط به گونه‌ای پیش برود که بودجه 96 براساس برنامه ششم تصویب شود.

وی پیرامون لایحه دائمی کردن احکام برنامه‌های توسعه به عنوان سومین کار مهم پیش روی مجلس دهم افزود: دولت براساس این لایحه حجم بودجه را به صورت قابل محسوسی کاهش داد و قوانینی دائمی را خارج کرد، در همین راستا برای نخستین بار در مدت بودجه نویسی، بودجه حجم کمی داشت.

فولادگر با اشاره به اینکه شورای نگهبان 2 ایراد کلی به این لایحه وارد کرد، افزود: به علت اینکه این لایحه 50 ماده‌ای بود  و سپس در یک حرکت نه چندان جالب مجلس نیز به آن 70 ماده اضافه کرد، بنابراین شورای نگهبان اعلام کرد این لایحه از لایحه اصلی دولت خارج شده است.

وی پیرامون ایراد دوم شورای نگهبان خاطرنشان کرد: عدم رعایت اصل 75 قانون اساسی موضوع دیگر بود، براساس این قانون اگر نمایندگان طرحی بدهند باید بار مالی و تامین هزینه‌های آن را نیز مدنظر قرار دهند، پس از رفع این 2 ایراد کلی، ایرادات جزئی نیز از سوی شورای نگهبان اعلام خواهد شد.

طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد ملی ایران

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی پیرامون طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد ملی ایران بیان کرد: این طرح سبب تحول بسیار خوبی می‌شود و همانند سازمان محیط زیست زیر نظر رئیس جمهور خواهد بود.

وی با بیان اینکه شرکت پست جمهوری اسلامی نیز حاکمیتی خواهد ماند، گفت: براین اساس برای خدمات قابل انجام بخش خصوصی اپراتورهای دیگر معرفی خواهد شد، در حقیقت همانند مخابرات رقابت ایجاد شده سبب شکسته شدن قیمت‌ها خواهد شد.

فولادگر پیرامون شفاف سازی و ساماندهی موسسات عمومی، غیردولتی و بنگاه‌های اقتصادی افزود: هر بنگاه اقتصادی که وابسته به هرجائی باشد اگر بخواهد وارد عرصه اقتصادی شود باید اطلاعات اقتصادی خود را به شورای رقابت ارائه دهد.

وی ادامه داد: دوم اینکه هر شرکت و مجموعه اقتصادی که بخواهد وارد بازار سرمایه شود باید اطلاعات اقتصادی خود را به سازمان بورس ارائه دهد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی پیرامون موضوع منطقه‌های محروم و فناوری‌های ریسک‌پذیر خاطرنشان کرد: اکنون دولت می‌تواند در مناطق محروم فعالیت اقتصادی داشته باشد اما باید  در 3 سال بعد آن را واگذار کند، دولت باید از طریق تبلیغات و مناقصه یقین کند که بخش خصوصی در آن مناطق نمی‌توانند فعالیت کنند.

اولویت نخست مجلس دهم خروج از رکود است

وی با اشاره به اینکه اولویت‌های مهم مجلس دهم به ترتیب اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است، بیان کرد: در بخش اقتصادی موضوعات رکود حاکم بر کشور، اصلاح نظام بانکی و تعیین تکلیف قانون مالیات بر ارزش افزوده و در بخش فرهنگی تقویت زیرساخت‌ها و نظارت از اولویت‌های مهم هستند.

فولادگر با بیان اینکه در بخش اجتماعی، آسیب‌ها در اولویت هستند، گفت: در بخش سیاسی حمایت از ارزش‌های انقلاب در عرصه‌های بین‌المللی، قانون احزاب و نظارت درست بر برجام در اولویت هستند.

وی با اشاره به اینکه قانون انتخابات نیز باید اصلاح شود، افزود: در انتخابات گذشته صلاحیت بیش از 12 هزار نفر بررسی شد که کار بسیار مشکلی بود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمترین میزان تحقق در 5 برنامه گذشته مربوط به برنامه پنجم توسعه بود، تصریح کرد: علت اصلی این موضوع نوسانات اقتصادی سال 91 و 92 بود، در این دو سال تحریم‌ها تشدید شد و در سال‌های 93 و 94 هم قیمت نفت بسیار کاهش پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: تامین اجتماعی معتقد است که تا زمانی که دولت وضعیت بدهی‌های خود را به این سازمان مشخص نکند نمی‌توانند همسان‌سازی را اجرا کنند.

فولادگر پیرامون سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم بیان کرد: مسیر خوبی را پیش‌بینی کردند اما متاسفانه در اجرا و در خیلی از برنامه‌ها موفق نبودند، نسبت دادن برخی قضایا به دولت قبل تنها در 6 ماهه نخست کاری هر دولتی قابل قبول است اما پس از گذشت 3 سال این موضوع دیگر صحیح نیست.

هرکس می‌آید می‌گوید خرابه تحویل گرفته/ هرکس می‌رود می‌گوید گلستان تحویل داده

وی گفت: متاسفانه جو بدی که در کشورمان حاکم است این بوده که هر کسی که مسئولیتی را می‌پذیرد به گونه‌ای صحبت می‌کند که خرابه تحویل گرفته و هر فردی هم که می‌رود به گونه‌ای صحبت می‌کند که گلستان تحویل داده است، در نقد و انتقادات نباید افراط و تفریط کنیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس آمار رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس در حال حاضر نرخ رشد شاغلان کشورمان صفر است، افزود: به همان اندازه‌ای که نیرو جذب کرده‌ایم به همان اندازه نیز تعدیل نیرو داشته‌ایم.

دولت تورم را به قیمت رکود مهار کرد

وی با اشاره به اینکه دولت در مهار تورم موفق بوده اما به قیمت رکود، تصریح کرد: دولت تورم را با رکود مهار کرده و گره بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم باز نشده است.
فولادگر با بیان اینکه دولت نرخ ارز را ثابت نگه داشت و یک آرامشی را در جامعه حاکم کرد، خاطرنشان کرد: متاسفانه این آرامش با رکود همراه بوده و آرامشی که در آن فعالیت اقتصادی وجود نداشته باشد فایده‌ای هم ندارد.

وی با اشاره به اینکه اکنون مردم این کاهش تورم را به دلیل رکود در معیشت زندگی‌شان احساس نمی‌کنند، بیان کرد: برخی بازاریان معتقدند اگر بازار  و کسب و کار بچرخد می‌توان تورم را تحمل کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی پیرامون 3 راهکار برای خروج از رکود گفت: اجرای اصل 44 قانون اساسی، اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و رفع موانع تولید از جمله این موارد است.

وی پیرامون کاهش نرخ تسهیلات بانکی از سوی دولت افزود: موافق این کار دولت هستیم اما متاسفانه دولت 18 درصد اعلام می‌کند ولی در عمل همان 26 درصد و حتی بالاتر می‌شود، سپرده کردن پول و بلوکه کردن بخشی از پول نیز از جمله دلایل این امر است.

طرح تحول نظام سلامت به سرنوشت یارانه‌ها دچار نشود

فولادگر با اشاره به اینکه بهتر بود طرح تحول نظام سلامت به صورت پایلوت در یکی از استان‌ها اجرا و سپس به صورت ملی انجام می‌شد، تصریح کرد: با این کار نقاط ضعف و قوت آن بیشتر مشخص می‌شود ولی امیدوار هستم طرح تحول نظام سلامت به سرنوشت یارانه‌ها دچار نشود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پول یارانه‌ها در زندگی بیش از 50 درصد مردم هیچ نقشی نداشته و تنها برای دولت عذاب‌آور شده است، خاطرنشان کرد: همه ما ایرادات این موضوع را نیز می‌دانیم اما برای رفع آن کار بسیار دشواری در پیش داریم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا نمایندگان برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی برنامه‌ای دارند، بیان کرد: نمایندگان برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی برنامه‌ای ندارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر متاسفانه نمایندگان استان اصفهان در 3 کمیسیون مهم مجلس از جمله کشاورزی و آب، انرژی و عمران نماینده‌ای ندارد، گفت: مجمع نمایندگان این دوره نسبت به دوره گذشته منسجم‌تر هستند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم نیوز، استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده