ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

'ترزا می': من مجددا حزب محافظه کار و بریتانیا را متحد خواهم کرد

لندن - ایرنا- ' ترزا می' وزیر کشور انگلیس در نامه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد ضمن اعلام ورود به گود رقابت‌ها در حزب محافظه‌کار بر سر جانشینی دیوید کامرون رهبر این حزب، وعده داد که در صورت پیروزی مجددا حزب بحران زده اش و نیز بریتانیا را متحد خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، ' ترازمی' 59 ساله با انتشار این نامه در روزنامه تایمز، به اصلی‌ترین رقیب بوریس جانسون شهردار سابق لندن، در مبارزات داخلی حزب محافظه‌کار برای انتخابات جانشین دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس، مبدل شد.
وزیر کشور انگلیس که در جریان همه‌پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه )، از ادامه حضور کشورش در اتحادیه اروپا حمایت می‌کرد همچنین وعده داده است که حزب محافظه‌کار را که براثر این‌همه پرسی دچار چند دستگی شده را بار دیگر متحد کند.
وی با بیان اینکه فعالیت‌هایش نه برای قشر خاصی بلکه برای همه آحاد جامعه و تمامی طبقات اجتماعی است، ادعا کرده است تلاش می‌کند که به بهترین نحو نتیجه همه‌پرسی یاد شده که منجر به برگزیت شد را به اجرا بگذارد.
ترازمی در این نامه همچنین با اشاره غیرمستقیم به بوریس جانسون رقیب اصلی اش عنوان کرد: همه افراد در وستمینستر درکی درستی از واقعیات اجتماعی ندارند و ' حتی به برخی باید گفت که دولت یک بازی نیست .'
در همین حال روزنامه تایمز نوشت: در اولین نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه 'یوگو' برای تایمز، 'ترزا می' در حال حاضر 17 درصد از بوریس جانسون جلوتر است.
به نوشته تایمز براساس این نظرسنجی، میزان حمایت از 'ترزا می' 55 درصد و از بوریس جانسون 38 درصد بوده است.
روزنامه تایمز نوشت: 'ترزا می' و بوریس جانسون و سایر نامزدها قرار است به‌زودی جزییات کارزار تبلیغاتی‌شان را در خصوص انتخابات رهبری حزب محافظه‌کار اعلام کنند.
تصمیم غیرمنتظره دیوید کامرون رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر انگلیس در روز جمعه هفته گذشته برای دادن استعفا به دلیل رأی شوک آور مردم کشورش به برگزیت، سبب شد که رقابت ها بر سر جانشینی کامرون پیش از موعد مقرر که قبل از انتخابات عمومی انگلیس در سال 2020 میلادی بود، کلید بخورد.
دیوید کامرون، که مخالف جدایی کشورش از اتحادیه اروپا بود، روز جمعه گذشته ضمن اعلام تصمیمش برای استعفا، توضیح داد تا زمان برگزاری اجلاس سرتاسری حزب محافظه‌کار در ماه اکتبر آینده و انتخاب رهبر جدید این حزب که نخست‌وزیر آینده انگلیس نیز خواهد بود، به کارش ادامه خواهد داد.
در حال حاضر علاوه بر ' ترزا می' که رسما اعلام کرد وارد رقابت ها رهبری حزب محافظه کار خواهد شد، بوریس جانسون، 'استیو کراب' و 'لیام فوکس' از دیگر شخصیت هایی هستند که آمادگی خود را برای ورود به این کارزار بیان داشته اند.
پریتی پاتال، آندریا لیدسام ، ساجد جاوید، نیکی مورگان از دیگر نامزدهای احتمالی برای ورود به رقابت های رهبری حزب محافظه کار نام برده می شوند.
جورج آزبورن وزیر دارایی انگلیس نیز تا قبل از همه پرسی از جانشین های اصلی دیوید کامرون نام برده می شد اما وی اخیرا رسما اعلام کرد که در این رقابت ها شرکت نخواهد کرد.
اما از هم اکنون انتظار می رود که رقابت اصلی میان 'ترزا می ' و بوریس جانسون باشد و صف بندی های صورت گرفته در داخل حزب محافظه کار نیز حاکی از این مساله است.
'ترزا می ' از شخصیت‌های شناخته حزب محافظه‌کار در صحنه سیاسی این کشور است که به ‌عنوان یک محافظه‌کار 'تندوتیز ' شناخته می‌شود.
او که فارغ‌التحصیل رشته جغرافی از دانشگاه آکسفورد است، از سال 1977 میلادی تاکنون عضو مجلس عوام هست و یکی از فعال‌ترین، زیرک‌ترین و محکم‌ترین شخصیت‌های دولت انگلیس بشمار می‌آید .
'ترزا می' چهره‌ای است که به گفته مفسرین، به سخت‌کوشی معروف است و به‌ طور گسترده‌ای از سوی هم‌حزبی‌هایش، به عنوان فردی بااراده‌ای پولادین و مصمم، محترم شمرده می‌شود و حتی او را با مارگارت تاچر مقایسه کرده و لقب بانوی آهنین به او داده‌اند.
'ترزا می' که به «واگویی حقایق تلخ» معروف است در زمان نخست‌وزیری «تونی بلر»، چشم در چشم هم‌حزبی‌های محافظه‎کارش گفته بود باید در همه آنچه انجام می‌دهند به‌طور بنیادین تغییر ایجاد کنند و حتی بیان داشته بود که حزب محافظه‌کار به «حزبی کثیف» بدل شده‌ است.
در همین حال 'ترزا می' به دلیل ارایه طرح‌های امنیتی و ضد افراط‌گرایی، از سوی منتقدین و گروه‌های حقوق بشری همواره مورد انتقاد بوده است.
'ترزا می' اگرچه از حامیان ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا شناخته می‌شود اما فعالیت چشمگیری در جریان همه‌پرسی از خودش نشان نداد .
از سوی دیگر براساس گمان زنی‌های صورت گرفته «بوریس جانسون» 52 ساله و شهردار جنجالی سابق لندن و یکی از طرفداران جدی جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا نیز شانس زیادی برای جانشینی کامرون و ورود به داونینگ استریت دارد.
الکساندر بوریس جانسون که در دانشگاه کلمبیا آمریکا اقتصاد خوانده است، دارای پیشینه روزنامه‌نگاری در روزنامه‌های تایمز و دیلی تلگراف است و در حال حاضر یکی از چهره‌های شناخته‌شده انگلیس شمرده می‌شود .
وی از سال 2001 تا 2008 میلادی نماینده حزب محافظه‌کار انگلیس در پارلمان این کشور بود و پس ‌از آن در سال 2008 به شهرداری شهر لندن برگزیده شد و تا ماه' می' سال 2016 میلادی در این سمت باقی ماند هر چند که در انتخابات پارلمانی 2015 میلادی توانسته بود بار دیگر به مجلس عوام راه یابد.
وی در سال 1964 و در زمان اقامت پدرش «استنلی جانسون» در آمریکا در بیمارستانی در شهر منهتن نیویورک به دنیا آمد و به ‌این‌ ترتیب از تابعیت هر دو کشور آمریکا و انگلیس برخوردار است.
بوریس جانسون با داشتن چهره و رفتاری متفاوت نسبت به سایر محافظه‌کار انگلیسی، به‌عنوان فردی لیبرال درزمینهٔ اقتصادی و اجتماعی شناخته می‌شود ضمن اینکه خودش را یک محافظه‌کار تک ملیتی معرفی می‌کند.
در همین حال جانسون در مقالاتش در روزنامه محافظه‌کار دیلی تلگراف به نحو گسترده‌ای از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حمایت کرده و در عمل نیز در کارزار تبلیغاتی حامیان برگزیت، آن را نشان داد.
اما برخی از منتقدینش می‌گویند که حمایت جانسون از برگزیت، ناشی از فرصت‌طلبی‌اش بوده و او قلبا عقیده‌ای به این مساله ندارد و حتی مدافع فدرالیسم اروپایی است.
جانسون در سال 2012 میلادی از ورود ترکیه به اتحادیه اروپا حمایت کرده است که می‌تواند تاییدی بر این سخن منتقدین باشد.
اما جانسون به دلیل نقش مهمش در پیروزی جریان حامی برگزیت در همه پرسی 23 ژوئن، نمی تواند بر روی حمایت محافظه کارانی که مخالف برگزیت بودند و هشدارهای آنها هم اینک به تحقق پیوسته حساب باز کند.

** قانون انتخاب رهبری حزب محافظه‌کار
کمیته 1922 حزب مسئول برگزاری انتخابات حزب محافظه کار است و قاعدتا از همان شیوه‌‌ای که در سال 2005 میلادی منجر به انتخاب دیوید کامرون شد، استفاده می‌کند. البته این موضوع بایستی به تایید هیئت رئیسه حزب محافظه‌کار برسد.
براساس رویه همه نمایندگان پارلمانی حزب محافظه‌کار می‌توانند نامزدی رهبری حزب شوند، به این شرط که دست‌کم دو نماینده دیگر از نامزدی‌شان حمایت کنند. اگر نامزدها بیش از سه نفر باشند، هر چند بار که لازم باشد از 331 نماینده محافظه‌کار مجلس عوام رأی‌ می‌گیرند تا فقط دو نامزد باقی بمانند. (در هر مرحله رأی‌گیری، کسی که کمترین رأی را داشته باشد حذف می‌شود).
وقتی فقط دو نامزد ماندند، انتخاب را به اعضای حزب در سراسر بریتانیا واگذار می‌کنند.
در همین حال اگر محافظه‌کارها بخواهند پیش از کنفرانس سالانه‌شان، که قرار است در دوم اکتبر برگزار ‌شود، رهبر حزب را انتخاب کنند، انتخاب اولیه باید پیش از تعطیلات تابستانی پارلمان (21جولای) برگزار شود. بعد در دوران تعطیلات نامزدها فرصت خواهند داشت حامی جمع کنند تا نهایتا ماه سپتامبر انتخاب نهایی انجام شود.
اروپام**4**1552

[ منبع این خبر سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده