ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشنهاد ثبت ملی 28 اثر تاریخی ملموس و ناملموس خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: پرونده کارشناسی و مطالعاتی به منظور پیشنهاد ثبت ملی 23 اثر تاریخی ملموس و پنج اثر ناملموس این استان به سازمان میراث فرهنگی ارسال شد.

محمد رکنی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 23 پرونده آثار تاریخی ملموس شامل 9 محوطه در شهرستان سرخس، هفت محوطه در مشهد و هفت محوطه و تپه تاریخی مشترک در شهرستانهای چناران و قوچان است.
وی ادامه داد: پیش از این بیشتر توجهات در بعد ملی معطوف به ثبت آثار تاریخی و خانه های تاریخی بود لذا کمتر به محوطه های تاریخی توجه شده است.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: این در حالی است که محوطه های تاریخی به واسطه وجود آثار و بقایای زندگی گذشتگان، نقش آثار مدفون شده به عنوان مستندات و شواهد دقیق تاریخ و اجداد به مراتب ارزش تاریخی بالاتری دارند.
وی افزود: بر این اساس نیاز به محافظت و ثبت ملی محوطه های تاریخی به منظور انجام کاووشهای باستان شناسانه افزایش می یابد.
رکنی ادامه داد: علاوه بر کم توجهی به ثبت ملی محوطه های تاریخی، نسبت به ثبت ملی آثاری که دارای کارکرد عمومی بوده اند از جمله حمام، آب انبار و موارد مشابه نیز کمتر توجه شده است.
وی در ادامه به پنج پرونده مربوط به فرهنگ عشایر خراسان و ارسال آن به تهران برای ثبت در فهرست آثار ملی نیز اشاره و بیان کرد: این پرونده ها در موضوعاتی مانند آئینی و پوشاک ویژه عشایر کرد کرمانج هستند.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: پیش از این نیز شش پرونده اثر ناملموس مربوط به فرهنگ عشایر این خطه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
خراسان رضوی دارای 1500 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است. 1402 مورد از این آثار تاریخی غیرمنقول شامل یک بافت شهری و روستایی، 930 بنا، 15 تپه تاریخی و 456 تپه و محوطه تاریخی است.
همچنین سه اثر منقول، 61 اثر معنوی، شش اثر طبیعی و 28 مکان رویداد ثبت شده در فهرست آثار ملی، در خراسان رضوی وجود دارد.
7496/1858

[ منبع این خبر سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده