رونق بخش مسکن نیازمند کاهش نرخ تسهیلات بانکی است

اراک - ایرنا - رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک گفت: موتور محرکه رونق بخش مسکن و خروج آن از رکود این است که نرخ تسهیلات بانکی کاهش یابد و با سطح متوسط درآمد خانوارها همخوان تر شود.

محمد نوروزی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نرخ تسهیلات 20 تا 22 درصد هرگز نمی تواند به صعود و رونق بازار مسکن کمک کند و این وضعیت بیانگر فروش پول است و به معنای تسهیلات برای رفع مشکل نیست.
وی اظهار کرد: برای حرکت به سمت رونق در بخش مسکن و بالندگی این حوزه ضروری است نرخ تسهیلات با توجه به نرخ تورم تعیین شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک اراک گفت: ارایه تسهیلات بانکی هم به سازندگان و هم مصرف کنندگان یکی از بهترین راهکارهای رونق این بخش است و قائل نشدن تفاوت بین بهره برداران می تواند به توسعه و رشد این بخش کمک کند.
نوروزی افزود: لازم است تسهیلات بانکی برای رشد بخش ساخت وساز از طریق تعداد بیشتری از بانک ها اعطا شود و ارایه تسهیلات بانکی تنها از طریق بانک مسکن، نمی تواند پاسخگوی این بخش گسترده باشد.
نایب رئیس اتاق اصناف اراک گفت: پرداخت تسهیلات در چند بانک معدود، دست واسطه ها را کوتاه و وام را در اختیار متقاضیانی قرار می دهد که نیازمند واقعی تامین و تهیه مسکن هستند.
نوروزی افزود: مسکن یکی از بخش های اشتغالزای اقتصاد جامعه است که با رونق این بازار تعدادی زیادی از صنوف فعال می شوند و با رکود این بخش، بیکاری در جامعه گسترش می یابد.
وی اظهار کرد: بانک ها با اعتبارسنجی متقاضیان می توانند تسهیلات را با نرخ کم در اختیار متقاضیان قرار دهند تا قفل رکود مسکن هرچه زودتر باز شود.
شورای پول و اعتبار در نشست ویژه ای تصمیم گرفت که نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای را از 21 درصد به 20 درصد و نرخ سود تسهیلات مشارکتی از 24 درصد به 22 درصد کاهش دهد.
نرخ سود سپرده های بانکی با توافق بانک ها و مصوبه شورای پول و اعتبار از 20 درصد به 18 درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله ای از 21 به 20 و تسهیلات مشارکتی از 24 به 22 درصد کاهش می یابد.
6991/6013/

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رونق بخش مسکن نیازمند کاهش نرخ تسهیلات بانکی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغاتX