ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نماینده اراک خواستار مصوبه دولت برای کاهش آلودگی هوای این شهر شد

نماینده اراک خواستار مصوبه دولت برای کاهش آلودگی هوای این شهر شدبه گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، سید مهدی مقدسی در نشست با اعضای سازمانهای مردم نهاد در اراک افزود: رئیس سازمان حفاطت محیط زیست کشور، باید همانند دریاچه ارومیه برای مشکلات آلودگی اراک نیز مصوبه ای از هیات دولت اخذ کند.

وی اظهار کرد: اعتبار رفع آلایندگی کارخانه آلومینیوم، حقابه تالاب میقان و حمل و نقل درون شهری از جمله موضوعاتی است که خانم ابتکار می تواند برای آنها از هیات دولت مصوبه ویژه زیست محیطی اخذ کند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه مطالعات حمل و نقل مترو در اراک انجام شده، خانم ابتکار درسفر به اراک به این مطالبه جدی مردم توجه کند و برای اجرای این طرح در اراک ردیف بودجه اخذ کند.

مقدسی افزود: نتایج مطالعات دانشگاه شهید بهشتی به عنوان یک مرکز مطالعاتی بی طرف نشان داده که 86 درصد از عوارض آلودگی سهم اراک است و عوارض آلودگی واحدهای صنعتی باید براساس میزان آلایندگی بین اراک، شازند وخنداب توزیع شود.

وی افزود: سال 86 حدود 345 هزار میلیارد تومان برای رفع آلودگی هوای اراک در نظر گرفته شد که فقط 20 درصد آن محقق شده است که باید در این رویه بازنگری شود چرا با گذشت 9 سال فقط درصد ناچیزی از طرح مقابله با آلودگی هوا عملیاتی شده است.

وی اظهار کرد: بخش انتقال آند آلومینیوم می بایست سال 95 به اتمام می رسید اما فقط 45 درصد پیشرفت کار حاصل شده است و از سوی دیگر در بازسازی ناوگان حمل و نقل شهر نیز فقط شهرداری به تعهدات خود عمل کرده و بخش دولتی فعالیت چشمگیری نداشته است.

مقدسی گفت: سازمان های مردم نهاد ظرفیت های ارزشمندی هستند که نباید از این ظرفیت برای حل و رفع بسیاری از مشکلات غافل شد.

وی ادامه داد: در خیلی از موارد مجلس فقط تولید کننده قوانین بوده و قبل ازانقلاب از زمان مشروطیت پنج هزار قانون تصویب شد و بعد از انقلاب هم کمی بیشتر از این، اما تعدد قوانین هنر نیست بلکه قانون اثرگذار مهم است.

مدیرعامل خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی نیز گفت: 380 سازمان مردم نهاد در سطح شهرستان های این استان در بخش های مختلف فعالیت دارند.

سیاوش آقاخانی افزود: نشر و آگاهی عمومی، مطالبه گری و نظارت و انجام وظایفی که مجموعه دولت توان اجرای آن را ندارد؛ از اهداف اصلی خانه های مردم نهاد است.

وی اظهار کرد: هنوز در جامعه ما فرهنگ مطالبه گری جا نیفتاده و مطالبه گری به جای محاکمه گری مطرح است در حالی که محاکمه گری در جایگاه دیگر قابل پیگیری است.

وی گفت: برای رسیدن به اهداف بیان شده ما نیاز به دوبال شامل غیرانتفاعی بودن و غیرسیاسی بودن داریم تا بتوانیم با دور بودن از فضای سیاسی و حزبی به فعالیت تاثیرگذار بپردازیم.

مدیرعامل خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی گفت: هیچ قانونی در مجلس شورای اسلامی برای سازمان های مردم نهاد وجود ندارد و اگر لایحه ای تقدیم مجلس می شود، لازم است نظر سازمان های مردم نهاد نیز اخذ شود.

کلانشهر اراک یکی از هشت شهر آلوده کشور است که در 12 روز گذشته 10 روز آلوده را سپری کرده و از ابتدای امسال تاکنون نیز 24 روز ناسالم را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

[ منبع این خبر سایت میزان، سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت میزان، سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده