ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس جمهوری اکوادور : توافق بین دولت کلمبیا و فارک می تواند اثرات منفی در کشورش داشته باشد

مادرید- ایرنا- «رافائل کورئا» رئیس جمهوری اکوادور روز چهارشنبه گفت که امضای توافق نهایی صلح بین دولت کلمبیا و شبه نظامیان انقلابی موسوم به 'فارک' ، می‌ تواند اثرات منفی در کشورش داشته باشد.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس ، وی ادامه داد : تراز صلح با فارک، برای کلمبیا و اکوادور بسیار مثبت است اما می‌ تواند مشکلاتی نیز وجود داشته باشد.
وی افزود :پیشرفت روند صلح با اصلی‌ ترین گروه شورشی کلمبیا ، بهترین خبر سال های اخیر آمریکای لاتین است و به کل منطقه نفع می‌ رساند اما می‌ توانیم اثرات خاص منفی‌ داشته باشیم که برای آن آماده نیستیم.
رئیس جمهوری توضیح داد که از نظر سنتی و تاریخی ، در این نوع از فرآیند ها ، بخشی از شبه نظامیان وجود دارند که خلع سلاح نمی‌ شوند و به باند های غیر منظم و جنایی تبدیل می‌ شوند.
رئیس جمهوری تصریح کرد :هنگامی که در سال 2003 ، یک خلع سلاح در کلمبیا انجام گرفت ، یک بخش از شبه نظامیان نظیر 'عقاب های سیاه' که در مرز فعال هستند ، آن را قبول نکرد و چنین چیزی می‌ تواند با بخشی از فارک رخ دهد و به همین دلیل ، ما تمامی احتیاط ها را در نظر گرفتیم و در حال تقویت مرزها و حفظ یک ارتباط و هماهنگی با کلمبیا هستیم .
کورئا خاطرنشان ساخت که اقداماتی که دولتش اتخاذ کند برای کاهش اثرات خواهند بود نه از بین بردن کامل آن.
اکوادور و کلمبیا یک مرز جنگلی‌ مشترک 700 کیلومتری دارند که در آن ، باند های مواد مخدر ، گروه های مسلح غیر نظامی و قاچاقچیان اسلحه فعال هستند.
افزون بر آن ، بر اساس آمار کمیساریای عالی‌ سازمان ملل برای پناهندگان ، اکوادور بیش از 55 هزار پناهجو را پذیرفته که 98 درصد آن را کلمبیایی هایی‌ تشکیل می‌ دهند که از خشونت ها در کشور خود فرار کرده ا‌ند .
در حال حاضر ، اکوادور حدود 13 هزار نظامی را در مرز شمالی‌ خود مستقر کرده است.
هفته گذشته ، دولت کلمبیا و فارک ، یک توافق تاریخی آتش بس دوجانبه و نهایی را در هاوانا پایتخت کوبا که مقر گفت و گوهای صلح از سال 2012 است ، امضا کردند .
شبک *اروپام *5*491** 1917

[ منبع این خبر سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده