ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خروج انگلیس توازن قدرت در اروپا را به سمت برلین جابجا می‌کند

پروفسور اتریشی
یک استاد برجسته اتریشی بی‌اعتمادی انگلیسی‌ها به اروپا در حل مسئله پناهندگان را از عوامل رای آنها به خروج دانسته و با تاکید بر اینکه انزوای انگلیس در این شرایط خطا است همچنین پیش بینی کرد با این خروج توازن قدرت به سمت آلمان جابجا شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رای آری انگلیسی ها به خروج از اتحادیه اروپا در همه پرسی 23 ژوئن ( سوم تیر) شوک بزرگی به سران و مسئولین این اتحادیه وارد کرد.

بسیاری از مقامات بلند پایه اتحادیه اروپا درباره نتایج همه پرسی انگلیس ابراز تاسف و ناراحتی عمیق کرده و درباره عواقب آن هشدار داده اند.

تا به حال نشست های زیادی درباره این همه پرسی در اتحادیه اروپا و بین مقامات کشورهای مهم این اتحادیه برگزار شده و نشست های دیگری هم در آینده برگزار خواهد شد و باید دید اتحادیه اروپا چگونه با این مسئله کنار آمده و خود را جمع و جور خواهد کرد.

خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در همین ارتباط گفتگویی را با پروفسور "هاینس گرتنر" رئیس مؤسسه سیاست بین الملل اتریش (oiip) انجام داده است.

بسیاری از انگلیسی ها به حل مسئله پناهندگان از طرف اروپا اعتماد نداشتند

این پروفسور اتریشی درباره این مسئله که چگونه این اتفاق افتاد و اتحادیه اروپا چه خطایی انجام داد که منجر به رای انگلیسی ها به خروج از این اتحادیه شد گفت: اول اینکه انتظارات از اتحادیه اروپا بسیار بالا بود و نتیجه این همه پرسی شکستی برای این انتظارات بود. اتحادیه اروپا می خواست یک دولت فدرال شود اما خیلی از انگلیسی ها آن را نمی خواستند. دوم اینکه اتحادیه اروپا قربانی هجوم پناهندگان شده است. بسیاری از انگلیسی ها به اتحادیه اروپا این اعتماد را نداشتند که بتواند این مسئله را کنترل کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا خروج انگلیس نشانگر این است که اتحادیه اروپا به عنوان یک پروژه سیاسی شکست خورده است گفت: نه اتحادیه اروپا به عنوان یک پروژه زنده مانده و منسوخ نشده است، اما یک اتحادیه همواره تنگاتنگ تر این نتیجه را ( در انگلیس) به ارمغان آورده است. اما موفقیت های عملی اتحادیه اروپا برای اروپاییان می تواند بیان شود، از جمله امکان سفر آزادانه، تجارت آزاد ، بازارهای باز و امکان مطالعه و بررسی آزادانه و بسیاری چیزهای دیگر.

همه پرسی انگلیس درس عبرتی برای دولت آن بود

این پروفسور اتریشی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا این همه پرسی همچنین  یک رای گیری علیه دولت انگلیس هم بود گفت: از بسیاری جهات این رای گیری یک درس عبرت برای دولت انگلیس بود. اقتصاد این کشور لکنت دارد و هزینه ها و بیکاری بالا است.

انزوای انگلیس بعد از همه پرسی خطا است

وی در این باره که این خروج چه مفهومی برای اروپا داشته و این اتحادیه چه اقداماتی باید انجام دهد گفت: در اتحادیه اروپا برخی حس انتقام ها وجود دارد مبنی بر اینکه انگلیس حالا باید منزوی شود. این یک خطای بزرگ است. اتحادیه اروپا باید حالا با معاهدات دو جانبه تا جایی که ممکن است این کشور را به خود نزدیک کند. روابط اتحادیه اروپا با سوئیس می تواند به عنوان نمونه مطرح باشد. انگلستان همچنان بخشی از اروپا خواهد بود و در این اتحادیه توازن قدرت بیشتر به سمت آلمان جابجا خواهد شد.

وی در این باره که چرا انگلیسی ها چنین تصمیمی گرفتند نیز گفت: انگلیسی ها در شهرهای بزرگ بخصوص در لندن و اسکاتلند اکثریت قریب به اتفاق به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده اند. این جمعیت روستایی این کشور بودند که می ترسیدند بازنده روند انسجام و اتحاد اروپایی باشند.

احزاب راست پوپولیستی تلاش می کنند از خروج انگلیس به نفع خود استفاده کنند

پروفسور "گرتنر"، در بخش پایانی این گفتگو درباره تاثیرات دومینویی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر دیگر کشورها گفت: احزاب راست پوپولیستی در اتحادیه اروپا تلاش می کنند از خروج این کشور از اتحادیه اروپا به نفع خود استفاده کنند. آن ها بخصوص به مسئله پناهندگان توجه داشتند. اما در هیچ کشور دیگر اروپایی اکثریتی برای خروج از این اتحادیه وجود ندارد و همچنین اکثریت اعضای احزاب پوپولیستی در این اتحادیه نیز خواهان این امر نیستند.

گفتگو: زکیه شریعتمدار طهرانی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم نیوز، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده