ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یونسکو قتل دو روزنامه نگار گواتمالایی را محکوم کرد

نیویورک-ایرنا- مدیرکل سازمان آموزشی ،علمی و فرهنگی سازمان ملل 'یونسکو' روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای قتل دیه گو سالومون استبن گاسپار وآلوارو لوپز دو روزنامه نگار گواتمالایی را بشدت محکوم کرد.

ایرینا بوکووا در این بیانیه گفته است که نباید اجازه داد جرائم خشونت آمیز مانع انجام وظیفه کارکنان رسانه شود و آزادی اصحاب رسانه ها در انجام وظیفه عنصر مهمی در حفظ یکپارچگی جامعه و ضامن رونق دموکراسی محسوب می شود.
بنا برگزارش سازمان یونسکو، در 25 ماه ژوئن آلوارو لوپز مدیر و مجری ایستگاه رادیویی ایلوزیون در شهر کوتزالنانگو به ضرب گلوله افراد ناشناسی به قتل رسید و در 30 ماه آوریل نیز مجری رادیوی محلی سمبرادور در شمال این کشور در خانه خود کشته شد.
یونسکو در راستای قطعنامه 29 این سازمان که در کنفرانس عمومی سال 1997 به تصویب همه کشور های عضو سازمان ملل رسید،موظف است با صدور بیانیه ای قتل روزنامه نگاران و اصحاب رسانه ها در حین انجام وظیفه را محکوم کند.
بر همین اساس نام روزنامه نگاران مقتول در فهرست ویژه ای که به منظور بزرگداشت نام آن ها تهیه شده به ثبت می رسد.
بر اساس آمار های یونسکو در سال 2015، در مجموع 110 روزنامه نگار و مجری برنامه های تلویزیونی و رادیویی درجهان جان خود را در راه انجام وظیفه از دست داده اند.
شبک **اروپام-4-541 **1917

[ منبع این خبر سایت ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده