ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شش پروژه عمرانی کتابخانه ای در کردستان در دست احداث است

سنندج- ایرنا- مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان گفت: شش پروژه عمرانی کتابخانه ای در شهرستان های مختلف استان در دست احداث است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسماعیل احمدی شامگاه چهارشنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی استان کردستان افزود: این پروژه ها در مناطق مختلف استان قرار دارند و پروژه کتابخانه مرکزی سنندج و کتابخانه منطقه نایسرسنندج از جمله بزرگترین پروژه های این بخش به شمار می روند.
وی اضافه کرد: کتابخانه مرکزی سنندج در زمینی به مساحت 15 هزار مترمربع و با اعتبار بیش از 20 میلیارد ریال به زودی عملیات احداث آن شروع می شود و تاکنون زمین مورد نیاز آن مشخص شده و نقشه و مجوزهای دیگر احداث این کتابخانه تهیه شده است.
وی اظهار کرد: کتابخانه منطقه نایسر نیز در زمینی به مساحت سه هزار مترمربع با بیش از 23 درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است و در صورت تامین اعتبار در سال جاری به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون شهرداری ها موظف اند که نیم درصد از کل درآمد خود را به اداره کل کتابخانه های عمومی پرداخت کنند افزود: بر اساس اطلاعات موجود در تخصیص بودجه تا پایان سال 93 شهرداری های استان کردستان باید 12 میلیارد ریال را به اداره کل کتابخانه های عمومی پرداخت می کردند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان گفت: از این مبلغ بیش از پنج میلیارد ریال به نهاد کتابخانه های عمومی تخصیص یافته و مابقی شامل هفت میلیارد ریال هنوز به صورت مطالبه باقی مانده است.
احمدی اظهار کرد: پرداخت به موقع این اعتبار می تواند بخش زیادی از مشکلات موجود در راستای فعالیت های کتابخانه های عمومی و تکمیل پروژه های نیمه تمام را در این استان رفع کند.
وی با اشاره به لزوم تشکیل انجمن کتابخانه های عمومی در سه بخش کلاترزان، سیروان و حسین آباد افزود: تشکیل انجمن کتابخانه های عمومی در این سه بخش از شهرستان سنندج نیز می تواند در راستای توجه به فرهنگ مطالعه موثر باشد.
وی با اشاره به تشکیل خیرین کتابخانه ساز استان کردستان نیز اضافه کرد: تشکیل این نهاد و برپایی چشنواره خیرین کتابخانه ساز در این استان می تواند زمینه را برای حضور افراد نیکوکار در امر کتابخانه سازی مهیا سازد.
در ادامه این نشست شهردار سنندج نیز با اشاره به پرداخت بخشی از مطالبات کتابخانه های عمومی این شهرستان گفت: در مورد پرداخت نیم درصد از درآمدهای شهرداری ها به نهاد کتابخانه های عمومی تفاسیر مختلفی وجود دارد.
منوچهر فخری افزود: بخشی از این مطالبات پرداخت شده و بخش های باقی مانده نیز به مرور و با توجه به قوانین موجود و تامین اعتبارات و تحقق درآمدهای شهرداری پرداخت خواهد شد.
وی اضافه کرد: شهرداری سنندج برای کمک به نهادینه شدن فرهنگ کتاب و کتابخوانی به زودی دو اتوبوس به عنوان کتابخانه سیار را به مناطق حاشیه شهر ارسال می کند.
وی اظهار کرد: همراه با این کتابخانه های سیار برنامه های فرهنگی و ورزشی دیگری از جمله جشنواره آشپزی، مسابقات فوتسال محلات و مسابقه نقاشی نیز برگزار می شود.
در استان کردستان 80 باب کتابخانه عمومی و مشارکتی با بیش از 800 هزار جلد کتاب فعالیت می کنند که از این تعداد 13 کتابخانه در مناطق روستایی این استان قرار دارد.
بر اساس پیمایش سال 1390 سرانه مطالعه در بین کردستانی ها 67 دقیقه در هفته بوده که میانگین کشوری آن 76 دقیقه در هفته است. این استان در سطح کشور در جایگاه سیزدهم سرانه مطالعه قرار دارد.
3020/6108

[ منبع این خبر سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده