ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استاندار کردستان:فرهنگ کتابخوانی در مناطق شهری و روستایی نهادینه شود

سنندج- ایرنا- استاندار کردستان گفت: با تلاش دستگاه های مختلف و فراهم شدن زیرساخت ها باید فرهنگ کتابخوانی در مناطق شهری و روستایی نهادینه شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عبدالمحمد زاهدی شامگاه چهارشنبه در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کردستان افزود: با توجه به فرهنگی بودن این استان و توانمندی ها و قابلیت های موجود باید فرهنگ کتاب و کتابخوانی در مناطق مختلف نهادینه شود.
وی با تاکید بر لزوم تکمیل پروژه های کتابخانه ای در این استان اضافه کرد: احداث کتابخانه مرکزی سنندج و تکمیل کتابخانه منطقه نایسر این شهرستان باید در اولویت پروژه های کتابخانه ای قرار گیرد.
وی اظهار کرد: می توان در قالب ستاد بازآفرینی، اعتبارات مورد نیاز برای این پروژه را تامین کرد و به همین دلیل سعی می شود که این پروژه در این قالب در دستور کار قرار گیرد.
احداث کتابخانه مرکزی سنندج در زمینی به مساحت 15 هزار مترمربع و با اعتبار بیش از 20 میلیارد ریال مصوب شده که زمین مورد نیاز آن هم مشخص و نقشه احداث این کتابخانه نیز تهیه شده است.
کتابخانه منطقه نایسر نیز در زمینی به مساحت سه هزار مترمربع با بیش از 23 درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است و در صورت تامین اعتبار در سال جاری به بهره برداری می رسد.
استاندار کردستان با اشاره به لزوم راه اندازی کتابخانه در مناطق روستایی نیز افزود: لازم است با همکاری آموزش و پرورش و شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران
در مناطقی که فضای لازم و زمینه برای راه اندازی کتابخانه روستایی وجود دارد، کتابخانه های مشارکتی دایر شود.
وی با اشاره به موضوع پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری ها به کتابخانه های عمومی، عنوان کرد: کمک شهرداری ها در این زمینه خیلی مهم است و انتظار می رود که این امر به عنوان یک اولویت در دستور کار شهرداری ها قرار بگیرد.
در ادامه این جلسه مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز گزارشی از فعالیت های صورت گرفته و همچنین روند اجرایی کردن مصوبات جلسه قبلی انجمن کتابخانه های عمومی این استان را ارایه کرد.
در استان کردستان 80 باب کتابخانه عمومی و مشارکتی با بیش از 800 هزار جلد کتاب فعال است که از این تعداد 13 کتابخانه در مناطق روستایی این استان قرار دارد.
بر اساس پیمایش سال 1390 سرانه مطالعه در بین کردستانی ها 67 دقیقه در هفته بوده که میانگین کشوری آن 76 دقیقه در هفته است. این استان در سطح کشور در جایگاه سیزدهم سرانه مطالعه قرار دارد.
3020/6108

[ منبع این خبر سایت ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده