ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون استاندار خوزستان خواستار شد: استفاده از همه ظرفیت های قانونی برای توقف حریق در زباله دان اهواز

اهواز – ایرنا – معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان با انتقاد از ادامه آتش سوزی هشت روزه در سایت زباله اهواز، خواستار استفاده از همه ظرفیت های قانونی علیه شهرداری اهواز برای جلوگیری از تکرار حریق شد.

به گزارش ایرنا احمد سیاحی چهارشنبه در کارگروه مدیریت پسماند خوزستان که در سالن جلسات معاونت عمرانی استانداری برگزار شد، با اشاره به نارضایتی شهروندان از آلودگی زمین زباله شهرداری اهواز گفت: دود ناشی از سوختن زباله آلودگی جدیدی است که ناشی از نابسامانی مدفن پسماند است و این مساله دیگر ریزگرد نیست که آن را به گردن عربستان و عراق بیندازیم.
وی با انتقاد از شهرداری اهواز در ساماندهی سایت زباله گفت: مشکل اصلی شهرداری اهواز و سایر دستگاه های اجرایی اعتبارات نیست، بلکه نبود برنامه ریزی است.
سیاحی با اشاره به چندین بار تماس با شهردار اهواز در این خصوص تصریح کرد: مساله زمین پسماند به نفس کشیدن و سلامتی مردم اهواز مرتبط است و اولویت دارتر از طرح های روگذر و زیرگذر شهرداری است بنابراین می توانند از اعتبار این طرح ها بکاهند و به ساماندهی مدفن پسماند اختصاص دهند.
وی با اشاره به خبر تمایل 97 درصد مردم اهواز به مهاجرت از این شهر، مسائل زیست محیطی را در این خواسته مردم دخیل دانست و افزود: بوی نامطبوع ناشی از فعالیت صنعتی، باران و تنگی نفس، قطع چند روزه آب شرب در ماه مبارک رمضان و مساله زباله همه باعث نارضایتی شهروندان و تمایل آنها به مهاجرت می شود.
سیاحی از حضور نیافتن شهردار اهواز در این جلسه نیز انتقاد کرد و گفت: جمع آوری و دفع مناسب زباله وظیفه شهرداری است و بابت آن عوارض پسماند و آلایندگی دریافت می کند و باید آن را به درستی انجام دهد.
وی با بیان اینکه ساماندهی نشدن زمین زباله به کمبود اعتبارات شهرداری ربطی ندارد، اظهار کرد: حدود 70 درصد از اولویت بندی شهرداری اهواز در هزینه کردن اعتبارات ضروری نیست و این هزینه ها برای خوشایند این و آن و حفظ صندلی مدیریت انجام می شود.
معاون عمرانی استاندار خوزستان خواستار استفاده محیط زیست از همه اهرم های قانونی خود برای جلوگیری از تکرار آتش سوزی در سایت زباله اهواز شد و اضافه کرد: مسئولیت هر اتفاقی در زمین پسماند متوجه شهرداری اهواز است و تا جلسه آینده باید طرح جامع ساماندهی سایت صفیره را به کارگروه ارائه دهند.
وی همچنین با بیان اینکه در تمامی شاخص های استان با مشکلات جدی مواجه هستیم، تصریح کرد: در خوزستان هیچ شهری نداریم که در دفع زباله مشکل، فاضلاب، آب شرب و آب کشاورزی مشکل نداشته باشد، این در حالیست که این استان بسیار غنی و دارای قابلیت های بسیاری است.
سیاحی تاکید کرد: شهرداری اهواز بر اساس طرح جامع پسماند، مکلف است با شهرداری های حمیدیه و ویس برای انتقال زباله این شهرها به سایت صفیره همکاری کند.
سیاحی با بیان اینکه طرح شهرداری دزفول برای راه اندازی کارخانه کمپوست و تولید برق از زباله باید درکارگروه بررسی شود، اظهار کرد: شهرداری آبادان نیز باید برنامه خود درباره وضعیت دفن زباله در این شهر را به کارگروه ارائه دهد.
بر اساس این گزارش، سایت 'صفیره' اهواز از سال 91 و با تعطیل شدن مدفن قدیمی پسماند اهواز در منطقه 'برومی' راه اندازی شده است که روزانه یک هزار تن زباله شهر اهواز به آن منتقل می شود. در این سایت روش نیمه هوازی موسوم به فوکوئوکا مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل دفن غیراصولی به ویژه در فصل گرما این سایت دچار حریق می شود که گاهی چندین روز به درازا می کشد. تیر ماه پارسال فقط در یک نوبت آتش سوزی در این سایت 10 روز به طول انجامید.
آتش سوزی در مدفن زباله اهواز در منطقه 'صفیره' از چهارشنبه دوم تیر آغاز شده است که شدت آن به ویژه در روزهای جمعه و شنبه تا مناطقی از اهواز نیز رسید و پروازهای فرودگاه اهواز را مختل کرد.
هفت هزار نفر از روستائیان بخش غیزانیه در اطراف سایت صفیره نیز در زمان سوختن زمین زباله با مشکلات تنفسی روبه رو می شوند.
7151/6064

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده