ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

244 روز آفتابی در فارس فرصتی برای تولید انرژی خورشیدی خانگی است

شیراز- ایرنا- مدیر بازاربرق شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، تولید انرژی خورشیدی را همسو با اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: در استان فارس حدود 244 روز آفتابی است و این خود فرصتی ارزشمند برای تولید انرژی خورشیدی خانگی در این استان است.

به گزارش دریافتی چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی شرکت توزیع برق فارس، حسین صالحی در همایش یک روزه جلب سرمایه‌گذاردراحداث مولدهای مقیاس کوچک درشهرستان آباده اظهار داشت: با توجه به حمایت دولت، وزارت نیرو و شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، امکان سرمایه گذاران در این زمینه در این استان به وجود آمده است .
وی بیان کرد: این شرکت، انرژی تولیدی از طریق سیستم خورشیدی را با انعقاد قرارداد و خرید تضمینی 20 ساله تا میزان 20 کیلو وات را به مبلغ هشت هزار ریال و از 20 تا 100 کیلو وات را هفت هزار ریال خریداری می کند.
مدیر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان فارس ادامه داد: یکی از راهکارهای کاهش شاخص شدت انرژی، استفاده از مولدهای مقیاس کوچک است که این مهم با استفاده از نیروگاه‌های تولید پراکنده ممکن خواهد شد.
صالحی، مولد برق مقیاس کوچک را مکمل نیروگاه های بزرگ توصیف کرد و گفت: نیروگاه مقیاس کوچک در مقایسه با یک نیروگاه بزرگ ازقابلیت افزایش بازده تولید برق برخورداراست که این افزایش بازده به دلیل بازیافت حرارت ایجاد شده در فرآیند تولید برق و نیز کاهش اتلاف در انتقال و توزیع برق است.
وی، مزیت دیگر اینگونه مولدها را قابلیت کارکرد دائم، سرمایه گذاری اندک و احداث و بهره برداری آسان و سریع بیان کرد و اظهار داشت: این موضوع برای واحدهای صنعتی و معدنی که نیاز به برق مطمئن و با کیفیت دارند، بسیار ارزشمند است.‏ مدیربازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان فارس با بیان اینکه می توان مولدهای مقیاس کوچک را نسل جدیدی از کارخانه‌های تولید برق خصوصی نامید، افزود: تولید برق با استفاده از مولدهای کوچک در محل مصرف از یک سو باعث حذف هزینه های هنگفت انتقال شده و از سوی دیگر تلفات ناشی از انتقال انرژی از محل تولید تا محل مصرف را نیز کاهش می دهد .
صالحی، کاهش تلفات برق، دستیابی به بهره ‌وری بسیار مطلوب از طریق تولید همزمان برق و حرارت و سرما، دارا بودن حجم کم و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی را از دیگر مزیت های مولدهای مقیاس کوچک برشمرد.
او ادامه داد: قابلیت جا به‌ جایی، عدم وابستگی به زیرساخت های انتقال و توزیع شبکه‌ برق، در کنار امکان اتصال به شبکه‌های محلی، بازگشت سرمایه در کوتاه مدت و خرید تضمینی پنج ساله برق توسط وزارت نیرو از دیگر مزیت هایی است که با مولدهای مقیاس کوچک گاز سوز محقق می شود.
وی، تامین انرژی با سوخت رایگان، پاک و عاری از اثرات مخرب زیست محیطی، خرید تضمینی 20 ساله با قیمت های مناسب را ازجمله مزیت های نیروگاه های خورشیدی عنوان کرد و گفت: نصب و راه اندازی آسان و عدم نیاز به تجهیزات جانبی پیچیده نیز از دیگر مزیت های نیروگاه های خورشیدی است.
به گفته صالحی، امکان سرمایه گذاری در زمینه انرژی بادی در شمال استان فارس نیز وجود دارد و می توان از توربین های محور عمودی با ظرفیت های دو کیلو وات به بالا استفاده کرد.
معاون بهره برداری ودیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس هم گفت: اهمیت سرمایه گذاری در فرآیند رشد و توسعه تا بدان جاست که سیاستگذاران و متخصصان اقتصاد، سرمایه گذاری را موتور محرکه رشد اقتصادی نامیده اند.
حمیدرضا جلایر اظهار کرد: نصب نیروگاه های تولید پراکنده در چارچوب اهداف کلان دولت و وزارت نیرو است.
وی بیان داشت: از طرفی با توجه به پایین بودن میزان بازدهی نیروگاه های حرارتی، استفاده از تولید همزمان برق و حرارت در مراکز مصرف موجب افزایش بازدهی تبدیل انرژی شده و به کاهش شدت مصرف انرژی در کشور کمک می کند و این امر نیز همسو با اقتصاد مقاومتی است.
6113 /6118

[ منبع این خبر سایت ایرنا، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده