ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرهم روی زخم‌های صائب

مقبره صائب
کار مرمت آرامگاه صائب تبریزی با مشارکت شهرداری و میراث فرهنگی شهر اصفهان آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، میرزا محمدعلی صائب تبریزی بزرگترین غزل‌سرای سده یازدهم و معروف‌ترین شاعر عهد صفوی بود که در دربار شاه عباس دوم از سوی شاه لقب ملک‌الشعرایی گرفت. صائب از تأثیرگذارترین شاعران فارسی‌گو از سده یازدهم به بعد بود؛ شاعری از هند تا اصفهان که طریقه او در فن سخنوری بعدها مورد استقبال و تقلید بسیاری از شاعران قرار گرفت، به طوری که امروزه نیز سبک شعری او را در سروده‌های بسیاری از هم‌عصران حتی در آیینی‌سرایان نیز می‌توان دید.

مقبره صائب که در دوره پهلوی در خیابانی با نام او در اصفهان بنا شد، در ابتدا باغی بزرگ با درختانی استوار و سر به فلک کشیده بود که به گفته اهالی اصفهان باغ خود صائب بوده است، اما کم‌کم در سال‌های اخیر به دلیل مسائل متعددی از جمله روشن نبودن متولی و گاه شوت کردن توپ بی‌مسئولیتی به زمین دیگر نهادها، این مقبره اوضاع خوشی ندارد. به گفته برخی از شاهدان علاوه بر وضعیت رو به تخریت مقبره و مناسب نبودن شرایط نگهداری آن، حضور معتادان و دروه‌گردان نیز در این مکان فرهنگی بر چهره این باغ، بی‌صفایی مضاعفی بخشیده است.

از سوی دیگر، وضعیت نابهنجار ایجاد شده از نظر اجتماعی نیز تبعاتی را در پی داشته است. تردد معتادان و تبدیل شدن باغ صائب به خوابگاهی برای این افراد از یک سو و کم‌فروغ شدن انجمن‌های ادبی فعال در سال‌های گذشته از سوی دیگر، سبب شد تا باغ صائب یا همان آرامگاه او که برای اهل ادب و هنر، مأوا و ملجأیی بود، امروزه دیگر فروغ سابق را نداشته باشد. خسرو احتشامی، از شاعران استان اصفهان، با اشاره به وضعیت فعلی مقبره صائب می‌گوید: این مقبره ابتدا در باغی بود که به دور آن دیواری کشیده شده بود. همچنین درختان بزرگ و تنومندی داشت، اما الان نه از آن دیوارها خبری است و نه از درختان سرسبز 300 ساله‌اش. دیوار که در حقیقت محافظ باغ بود، از سوی شهرداری برداشته شد و همین امر منجر به این شد که تردد برای همه میسر باشد. سال 40 یا 42 که مزار صائب توسط استاد همایی کشف شد، به محفلی برای ادب‌دوستان تبدیل شد. امهات ادب و فرهنگ از شعر گرفته تا نقاشان و دیگر هنرمندان به این مکان می‌آمدند و در آنجا با یکدیگر ارتباط داشتند. در حقیقت مزار صائب در دهه 50 برای اهل فرهنگ اصفهان جایی برای رشد فرهنگ بود. از شاعران بزرگی مانند فقیر اصفهانی که کوچه و خیابان اصفهان به نام و یاد او جان دوباره می‌گیرد تا عبدالحسین سپنتا و دیگران به اینجا می‌آمدند.

حالا پس از سال‌ها انتقاد شاعران و رسانه‌ها، دیروز در جلسه‌ای میان سازمان نوسازی شهرداری تهران و میراث فرهنگی این شهر تصمیم گرفته شد تا مرمت آرامگاه این شاعر آغاز شود. به گفته طاهری، معاون میراث فرهنگی استان اصفهان، پیش‌بینی می‌شود که مرمت این بنا تا دو ماه آینده به اتمام برسد. استحکام‌بخشی، سامان‌دهی نما با حفظ کاربری تاریخی از جمله مواردی است که قرار است مد نظر قرار گیرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم نیوز، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم نیوز، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده