ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اولین جهش برقی تابستان کلید خورد

با ورود اولین جبهه هوای گرم تابستانی، پیک مصرف برق تا آستانه ۴۸ هزار مگاوات افزایش یافت و همزمان با این جهش، متوسط مصرف برق صنایع حدود ۸۰۰ مگاوات نسبت به روزهای نخست بهار کاهش یافت. خبرگزاری مهر: با ورود اولین جبهه هوای گرم تابستانی به اکثر شهرهای کشور و بالا رفتن متوسط دمای هوای کشور به بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد، پیک مصرف برق ایران هم تا آستانه ۴۸ هزار مگاوات افزایش یافت.

براساس گزارش مدیریت شبکه برق ایران، روز گذشته سه شنبه هشتم تیر ماه پیک مصرف برق در ساعت ۱۴:۲۰ بعد از ظهر به ۴۷ هزار و ۹۸۹ مگاوات افزایش یافته ضمن آنکه در ساعت ۲۱:۴۱ شب هم پیک مصرف به حدود ۴۷ هزار و ۵۱۱ مگاوات رسیده است.

با وجود افزایش چند هزار مگاواتی پیک مصرف برق ایران در طول هفته جاری تاکنون اما ذخیره برق نیروگاه‌های کشور کماکان در شرایط ایمنی قرار دارد به طوری‌که در ساعات پیک مصرف برق بعد از ظهر و شب گذشته ذخیره برق نیروگاه‌ها بین دو هزار تا یکهزار و ۷۰۰ مگاوات گزارش شده است.

از سوی دیگر با وجود اولین جهش تابستانی مصرف برق در کشور اما تراز تجارت برق و انرژی ایران مثبت بوده و از مجموع یکهزار و ۷۴۶ مگاوات برق مبادله شده با کشورهای همسایه سهم صادرات حدود یکهزار و ۳۶۴ مگاوات و واردات سهمی حدود ۳۸۲ مگاواتی را به خود اختصاص داده‌اند.

در این بین متوسط مصرف برق صنایع کشور با سقوطی آزاد همراه شده است به طوری‌که روز گذشته صنایع و کارخانه‌ها حدود سه هزار و ۵۸۱ مگاوات برق و انرژی مصرف کرده‌اند که در مقایسه با اردیبهشت ماه کاهشی حدود ۸۰۰ مگاواتی را تجربه می کند.

هم اکنون ظرفیت تولید برق ایران به بیش از ۷۴ هزار مگاوات رسیده است که پیش بینی می‌شود تا پیش از آغاز گرمای طاقت فرسای تابستانی، این ظرفیت به حدود ۵۴ هزار مگاوات افزایش یابد.

در این بین حمید چیت چیان وزیر نیرو خط قرمز پیک مصرف برق تابستانی را تعیین کرده و یادآور شده است: پیک مصرف برق در تابستان در مرز ۵۴ هزار مگاوات پیش‌بینی شده و در صورتی‌ که مصرف برق از این مرز عبور کند خاموشی خواهیم داشت.

در حالی پیک مصرف برق برای تابستان امسال حدود ۵۴ هزار مگاوات تعیین شده که تابستان سال گذشته با مصرف حدود ۵۰ هزار و ۱۷۷ مگاوات، رکورد جدیدی در پیک مصرف این حامل انرژی پاک به ثبت رسیده بود.

کارشناسان معتقدند در روزهای گرم سال و در دماهای بالا به ازای هر یک درجه افزایش دما بیش از ۴۰۰ مگاوات مصرف برق شبکه افزایش می‌یابد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده