رئیس سازمان حج: ادعاهای عربستان کذب است

رئیس سازمان حج و زیارت ادعاهای اخیر سفرای عربستان در کشورهای اسلامی مبنی بر اینکه متن تفاهمنامه عربستان و ایران با سایر کشورهای اسلامی تفاوتی نداشته را کذب محض دانست و تاکید کرد: متن تفاهمنامه تهیه شده نسبت به همه کشورها متفاوت و تبعیض آمیز بود آفتاب‌‌نیوز : سعید اوحدی در گفت‌وگو با تسنیم ادعاهای سفرای عربستان در کشورهای اسلامی که تاکید داشتند متن تفاهمنامه با ایران همانند سایر رئیس سازمان حج: ادعاهای عربستان کذب استتفاهمنامه‌ها با دیگر کشورهای اسلامی  بود را تکذیب کرد و در این مورد به روشنگری پرداخت.
وی ادامه داد: ما متن تفاهمنامه‌های عربستان با سایر کشورها را به طور کامل و بند بند مشاهده کردیم و هیچ یک از محدودیتها و ممنوعیتهایی که برای زائران ایرانی در نظر گرفته بودند برای هیچ یک از کشورهای اسلامی حاضر در حج اعمال نشد.
رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: متن تفاهمنامه تهیه شده که با دخالت مستقیم وزارت کشور و وزارت خارجه عربستان تهیه شده بود برای هیچ کشوری نظر گرفته نشد و قطعا این موضوع با عزت زائر ایرانی مغایرت داشت که ما نیز جلوی آن ایستادگی کردیم.
اوحدی به محدودیتها و ممنوعیتهای تفاهمنامه سعودیها اشاره کرد و افزود: در این تفاهمنامه تبعیض آمیز که تاکید بر امضای آن داشتند مواردی همچون عدم استفاده از پرچم جمهوری اسلامی ایران، همراه نبردن قرآن و ادعیه، ممانعت از برگزاری دعای کمیل، ارتباط نداشتن با بعثه سایر کشورهای اسلامی و نداشتن خدمات کنسولی وجود داشت. 
وی اضافه کرد: این رفتار نادرست سعودیها در تنظیم متن تفاهمنامه نشان می‌دهد دستهایی در پشت پرده وزارت حج عربستان را هدایت می‌کردند که نقش وزارت خارجه و وزارت کشور عربستان در این قضایا واضح بود و آنها در مقابل یک واجب شرعی ایستادگی کردند.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه عربستان سعودی، موضوع حج واجب شرعی را به مسائل سیاسی گره زد ، گفت: عربستان سعودی در مذاکراتی که امسال برای حج تمتع 95 انجام داد و با آماده کردن تفامنامه تبعیض آمیز نشان داد که اراده پذیرش زائران ایرانی را ندارند.
اوحدی تصریح کرد: یکی دیگر از مهمترین دلایل  ممانعت از پذیرش زائران ایرانی به سبب نگرانی دولت عربستان از افشا شدن آمارهای واقعی شهدای منا در میان کشورهای اسلامی بود.
وی ادامه داد: عربستان سعودی به شدت از فاش شدن مسائل در منطقه و بی تدبیری‌اش در فاجعه منا وحشت دارد و به همین دلیل به هر بهانه‌ای برای جلوگیری از ورود زائران ایرانی برای حج تمتع 95 روی آورد و این کار را انجام داد.
رئیس سازمان حج و زیارت خاطر نشان کرد: ما نیز در راستانی اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی زیر بار هیچ تحقیر و تبعیضی نرفتیم و در مقابل زیاده‌خواهیهای سعودیها ایستادیم؛ البته به تازگی مسئولان حج برخی کشورهای اسلامی را نسبت به ادعاهای واهی سفرای عربستانی آگاه کرده‌ایم.[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس سازمان حج: ادعاهای عربستان کذب است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آفتاب نیوز، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغاتX