ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تولید روزانه ۱۰۰ تن زباله پزشکی در تهران

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت: روزانه حدود ۱۰۰ تن زباله پزشکی در شهر تهران تولید می‌شود که از این میان حدود ۱۸ تن پسماند عفونی خطرناک است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اعضای شورای اسلامی شهر تهران پس از بحث و بررسی درخصوص بندهای مصوبه تعیین بهای خدمات و چگونگی اعمال نظارت بر جمع‌آوری و دفن پسماندهای ویژه پزشکی، صنعتی و کشاورزی در شهر تهران نهایتا با 19 رای موافق آن را به تصویب رساندند.

جعفری رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در دویست‌وهفتادویکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران و در جریان بررسی مصوبه تعیین بهای خدمات جمع‌آوری و دفن پسماندهای ویژه پزشکی، صنعتی و کشاورزی گفت: پسماندهای صنعتی به دلیل عدم نظارت و ایفای وظایف دستگاه‌های ذی‌ربط در شهر تهران دچار مشکلات بسیاری هستند.   برای مدیریت پسماندهای این بخش شهرداری تهران به رغم اینکه به لحاظ قانونی وظیفه‌ای ندارد اما براساس این مصوبه پیشنهاد مدیریت این نوع از پسماندها را داده است.

وی افزود: برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این حوزه از سال گذشته مذاکراتی را با بخش خصوصی آغاز کرده‌ایم. با توجه به اینکه پسماندهای صنعتی و بیمارستانی با سایر زباله‌ها مخلوط می‌شوند، مدیریت آنها کار بیشتری دارد بر همین اساس لایحه‌ای را به شورای اسلامی شهر تهران تقدیم کردیم و در آن هزینه‌های ارائه این خدمات را مشخص کرده‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران تاکید کرد: البته در این لایحه پس از بررسی در کمیسیون‌های مربوطه مبلغ 130 تومان برای بهای این خدمات تعیین شد که پیشنهاد ما برای ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی افزایش این رقم تا 200 تومان است.

در ادامه محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت: پسماندهای پزشکی خود به چهار دسته تقسیم می‌شوند. دسته نخست پسماندهای عادی و شبه خانگی هستند که در آشپزخانه بیمارستان‌ها و در بخش‌های دیگر تولید می‌شوند. زباله‌های عفونی تیز و برنده و شیمیایی و دارویی نیز سه بخش دیگر زباله‌های بیمارستانی را شامل می‌شوند که در این میان زباله‌های عفونی بسیار خطرناک هستند.

وی ادامه داد: روزانه حدود 100 تن زباله پزشکی در شهر تهران تولید می‌شود که از این میان حدود 18 تن پسماند عفونی خطرناک است، لذا لازم است این زباله‌ها از مبدا تفکیک شوند.

رئیس سازمان مدیریت پسماند و وزیر بهداشت گفت: در این جلسات توافقات خوبی انجام شد و قرار شد در صورتی که شهرداری تهران تا پایان سال 96 بتواند زباله‌سوز ویژه برای این پسماندها احداث کند مبالغ مد نظر شهرداری تائید شود.


براساس لایحه‌ای که امروز به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر تهران رسید، هزینه جمع‌آوری و حمل پسماندهای عمده پزشکی با بیش از یک مخزن 300 لیتری مبلغ 360 تومان به ازای هر کیلوگرم در نظر گرفته شد.

 

همچنین هزینه جمع‌آوری پسماندهای صنعتی و کشاورزی مبلغ 1300 ریال به ازای هر کیلوگرم و هزینه جمع‌آوری و حمل پسماندهای پزشکی بی‌خطر شده مبلغ 1700 ریال به ازای هر کیلوگرم تعیین می‌شود.

همچنین مقرر شد تا زمان استقرار سیستم زباله‌سوز جهت دفن پسماندهای پزشکی، بابت دفن بهداشتی پسماندهای پزشکی در سلول‌های دفن بهداشتی که مطابق دستورالعمل‌های تعیین شده می‌باشد، هزینه دفن آن مبلغ 4 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم دفن بهداشتی علاوه بر مبالغ مندرج در بندهای قبلی دریافت خواهد شد.

 

[ منبع این خبر سایت شبکه خبر، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شبکه خبر، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده