ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پويش «كتابخوان مجازي» مي‌تواند در افزايش مطالعه مؤثر باشد

رئيس انجمن قلم ايران با اشاره به ظرفيت بالاي تكنولوژي روز و فضاي مجازي براي ترويج كتابخواني، پويش «كتابخوان مجازي» را نمونه بارزي از اين موضوع دانست... نویسنده : حميد بهشتي  رئيس انجمن قلم ايران با اشاره به ظرفيت بالاي تكنولوژي روز و فضاي مجازي براي ترويج كتابخواني، پويش «كتابخوان مجازي» را نمونه بارزي از اين موضوع دانست و گفت: وقتي اين حركت توأم با ايده‌پردازي‌ها و ابتكاراتي انجام شود و از آن شيوه‌هاي رايج سنتي فاصله بگيرد، مي‌تواند باعث جلب توجه عده‌اي از مخاطبان به كتابخواني شود.

محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با «جوان» درباره وضعيت ترويج كتابخواني در فضاي مجازي گفت: به تعبير محققان و كارشناسان امروزي ما در دوره‌اي واقع شديم كه دوره انفجار اطلاعات و پيشرفت تكنولوژي است كه اين موضوع در همه عرصه‌ها تأثيرگذار بوده است اما متأسفانه در حوزه تبليغ و ترويج كتاب، كمتر شاهد ظهور و بروز اين تكنولوژي بوده‌ايم و حتي مي‌توانيم بگوييم كه برخي از مخاطبان كتاب و ادبيات داستاني به همين واسطه از كتاب دور شده و به سمت مختصرخواني و تيترخواني رفته‌اند. وي افزود: به عبارت ديگر در اينكه تكنولوژي‌هاي جديد به‌خصوص براي نسل جوان بسيار جذاب است و بخش مهمي از اوقات آنها را به خود اختصاص داده و همچنين در مواقعي باعث تضييع فرصت كتابخواني آنها شده است، ترديدي نيست. تكنولوژي‌هاي جديد نيز مانند هر پديده تازه وارد ديگري، تا بخواهد جايگاه خود را در جامعه پيدا كند و در برنامه زندگي مردم جايي ثابت بگيرد، زمان مي‌برد.

به همين دليل تصور مي‌كنم در ادامه و به مرور زمان مقداري از تب و تاب و جذابيت آن كاسته خواهد شد؛ نه اينكه از بين برود بلكه جايگاه طبيعي خود را پيدا مي‌كند. رئيس انجمن قلم ايران با اشاره به جنبه ديگر اين موضوع ادامه داد: اما از سوي ديگر معتقدم كه مي‌توان از ابزارهاي جديد و تكنولوژي‌هاي اطلاع‌رساني در جهت رونق بخشيدن به كتاب و كتابخواني بهره‌هاي بسياري برد. اگر ما تا به امروز نتوانسته‌ايم به اندازه كافي از تكنولوژي جديد در بحث كتاب و كتابخواني استفاده كنيم به اين دليل است كه روش‌هاي مناسب آن را پيدا نكرده‌ايم. سرشار با اشاره به يكي از معدود اقدامات مؤثر در اين حوزه گفت: اخيراً حركتي در فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي به راه افتاده با عنوان «پويش كتابخوان مجازي» كه نمونه‌اي بارز از تلاقي تكنولوژي روز و موضوع كتابخواني است. رئيس انجمن قلم تأكيد كرد: طبعاً اگر كساني كه در امر مطالعه و كتابخواني دلسوز هستند، از حالا بنشينند و براي آينده فكر كنند، مي‌توانيم به جاي دنباله‌رو بودن در آينده، مبتكر و خلاق باشيم.

[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت جوان آنلاین، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده