ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پاداش يك‌ساله يك عضو هيئت مديره برابر با 300 كارگر

بررسي‌هاي «جوان» نشان مي‌دهد ركورد پرداخت بيشترين پاداش در طول نيم قرن فعاليت بورس اوراق بهادار تهران توسط شركت فروسيليس ايران با پرداخت يك ميليارد و 700 ميليون تومان به اعضاي هيئت مديره در مجمع سال 94 زده شده است. بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه كدال، شركت فروسيليس ايران (سهامي عام)، بر اساس مصوبات مجمع عمومي 94 پاداش هيئت مديره را يك ميليارد و ۷۴۸ ميليون و ۶۰۰ هزار تومان در نظر گرفته است كه اين ميزان پاداش به اعضاي هيئت مديره در طول نيم قرن فعاليت بورس اوراق بهادار تهران بي‌نظير بوده است. پاداش هيئت مديره شركت فروسيليس ايران (سهامي عام) در مجمع 94در حالي مبلغ 486/17 ميليون ريال تصويب شده است كه اگر اين رقم را تقسيم بر هفت نفر عضو اصلي هيئت مديره كنيم به اين نتيجه مي‌رسيم كه هر يك از اعضا در اين سال علاوه بر دستمزد خود، حدود 250 ميليون تومان پاداش دريافت كرده است كه اين ميزان پاداش با حداقل دستمزد 812 هزار توماني سال جاري بيش از 300 كارگر برابري مي‌كند.

در حقيقت پاداش 250 ميليوني هريك از اعضاي هيئت مديره این شركت بورسي در مجمع سال 94 آن با دستمزد 25 سال يك كارگر برابري مي‌كند كه به واقع فاصله بسيار ناعادلانه‌اي است. به نظر مي‌رسد سازمان امور مالياتي بايد به پاداش‌هاي نجومي شركت‌هاي بورسي ورود كند و از آنجا كه اين شركت‌ها در فضاي كسب و كار ايران عملكرد داشته‌اند و سود‌هاي نجومي كسب كرده‌اند، عادلانه آن است كه پاداش‌هاي فوق نجومي برخي از شركت‌هاي بورسي كه فقط به اعضاي هيئت مديره شركت‌ها مي‌رسد ورود كرده و ماليات دريافت كند.

گفتني است طبق اطلاعات مندرج در سامانه كدال، عمده سهام شركتي كه بيشترين پاداش را در طول تاريخ فعاليت بورس ايران پرداخت كرده است، متعلق به يك خانواده است كه انحصار صنعت فروسيليس دست اين خانواده است و پرداخت سود نجومي به درستي گوياي وضعيت انحصار در اين صنعت است. به نظر مي‌رسد درغياب سازمان‌هاي نظارتي همچون شوراي رقابت شركت‌هايي چون فروسيليس ايران توانسته‌اند به سودها و پاداش‌هاي نجومي دست پيدا كنند، جالب آنكه پاداش پرداختي اين شركت از پاداش پرداختي بزرگ‌ترين بانك‌هاي خصوصي كشور هم بيشتر است و شايد پاداش پرداختي شركت فروسيليس در مجمع 94 به اعضاي هيئت مديره‌اش با پاداش دو بانك خصوصي برابري كند. از آنجا كه شركت مورد اشاره در اين مقال سهامي عام و داراي سهامداران جزء است، حقوق سهامداران جزء توسط شوراي رقابت بايد مورد بررسي قرار گيرد.   

[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت جوان آنلاین، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده