ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خيز كروز براي انحصار صنعت خودروي كشور

بركناري رئيس سازمان گسترش و معاملات شبهه‌ناك در صنعت خودرو نشان‌دهنده خيز بزرگ شركت قطعه‌سازي كروز براي تصاحب صنعت خودروي كشور است. نویسنده : بهناز قاسمی  شركت كروز، بزرگ‌ترين شركت قطعه‌سازي خودروي ايران است كه از گذشته به دنبال تصاحب شركت سايپا از طريق تهاتر طلب خود از اين شركت بوده اما با اقدامات نهادهاي امنيتي از اين اقدام جلوگيري شد. اين شركت داراي يك كرسي از هيئت مديره شركت ايران‌خودرو است و به دنبال تصاحب كرسي دوم است كه البته تاكنون محقق نشده است. اسفند سال گذشته سيدرضا نوروززاده، رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع با حكم وزير صنعت از كار بركنار شد. هرچند در آن زمان دلايل اين بركناري اعلام نشد اما طبق آخرين اطلاعات، دليل اصلي اين بركناري، فراهم كردن مقدمات تصاحب شركت سايپا توسط شركت كروز به عنوان غول بزرگ قطعه‌سازي كشور بوده است. بر اين اساس، زمستان سال گذشته تيمي از دولت به عامليت نوروززاده قصد داشت با عدم افشاي دارايي‌ها و به روز نبودن ارزش سرمايه‌هاي واقعي گروه خودروسازي سايپا و زيان‌ده نشان دادن اين شركت، مقدمات دست يافتن شركت كروز به سهام حداكثري سايپا را فراهم كند. پس از اطلاع وزير صنعت از اين طرح، مدير عامل شركت سايپا مأمور رسيدگي به موضوع شده و با تشكيل تيم ويژه‌اي، ارزش دارايي‌هاي شركت سايپا به‌روزرساني و در نهايت نوروززاده توسط وزير بركنار شد.

درگيري نوروززاده بر سر سايپا پيشتر نيز وجود داشت به طوري كه اين مسئله باعث شد فشارهايي براي خروج نوروززاده و عموزاده از هيئت مديره سايپا وارد شود و سيد ابريشمي و قناتي جايگزين اين دو تن شوند. اما در مقابل اين بحث‌ها، واكنش نوروززاده اين بود كه حقوقدانان و مطلعان بازار سرمايه و سهام مي‌دانند كه مدير عامل سازمان گسترش و اعضاي هيئت مديره سايپا قانوناً حق واگذاري سهام مديريتي را ندارند. از سويي به طور خاص در ارتباط با سازمان گسترش بر اساس اصل 44 قانون اساسي و نحوه اجراي آن، حوزه فروش در سازمان گسترش زير نظر سازمان خصوصي‌سازي است. بنابراين ايراد اتهام تباني به تيمي از دولت تدبير و اميد و اعضاي شريف دولت به عامليت اينجانب كذب محض و گناهي نابخشودني است. نوروززاده گفته بود اگر به دنبال حقيقت هستيد از وزير صنعت، معدن و تجارت در اين باره سؤال كنيد. پس از آنكه نامه‌نگاري نهاد‌هاي نظامي بالاسري مؤسسه اعتباري كوثر مبني بر منع اين مؤسسه از هرگونه واگذاري سهام مديريتي گروه بهمن به كروز باعث شد تا ماجراي اين مزايده وارد فاز پيچيده‌تري شود تازه‌ترين اطلاعات دريافتي حاكي است خريدار نهايي اين دارايي كنسرسيومي به رهبري شركت ويسمن موتور است؛ شركتي كه صنايع توليدي كروز سهامدار آن است. به گزارش اقتصاد آنلاين، مؤسسه اعتباري كوثر در حالي سهام سه شركت سرمايه‌گذاري توسعه انرژي هور، فن‌پردازان بهمن و سرمايه‌گذاري انديشه فردا را كه در مجموعه مالك 62/2 درصد سهام گروه بهمن هستند، در روز دوشنبه 24 خرداد ماه 95 روي ميز مزايده گذاشت كه مشخص شدن نام خريدار اين بلوك مديريتي براي گروه خودرويي‌ها از اهميت بالايي برخوردار است.

هر چند در نخستين دقايق پس از بازگشايي پاكات اين مزايده، برخي شنيده‌ها حاكي از واگذاري اين دارايي به صندوق جوانان خير وابسته به مؤسسه اعتباري كوثر بود اما عدم شفاف‌سازي شركت فرابورسي مؤسسه اعتباري كوثر در خصوص اين معامله به سازمان بورس و از طرفي لزوم احراز شرايط از سوي خريدار باعث شد تا بر دايره شايعه‌پردازي‌ها در اين زمينه افزوده شود. بر اساس مقررات اين مزايده بايد خريدار در ابتدا مبلغ 150‌ميليارد تومان بابت حضور درمعامله به حساب فروشنده سپرده و 150‌ميليارد تومان ديگر نيز طي مدت 15 روز به اين حساب واريز كند تا با احزار شرايط اين معامله قطعی اعلام شود، از اين رو دوشنبه هفته آينده آخرين فرصت براي تسويه نهايي اين مبلغ است. گفتني است خريدار اين معامله بايد مابقي ثمن معامله را با پرداخت مجموع اقساط 2 هزار و 300 ميليارد توماني تسويه كند. يك مقام آگاه كه عدم افشاي نام خود را شرط مصاحبه خود با اقتصاد آنلاين، اعلام كرده خريدار نهايي سهام سه شركت برخوردار از بلوك 2/62 درصدي گروه بهمن (سهامي عام) را كنسرسيومي به رهبري شركت ويسمن موتور(سهامي خاص) اعلام كرده است. در اين كنسرسيوم شركت آراد پلاستيك نيز قرار دارد. به اين ترتيب مشاهده مي‌شود كه عده‌اي با ضعيف جلوه دادن شركت‌هاي خودروساز به دنبال تصاحب آنها و افزايش سهم خود در بازار آشفته خودروي ايران هستند.

[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت جوان آنلاین، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده