ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ركورد‌زني واردات بنزين ايران

با وجود تأكيد مديران وزارت نفت مبني بر افزايش خودكفايي به توليدات داخلي در حوزه انرژي، آمارهاي جديد اوپك از آن حكايت دارد كه واردات گاز ايران در سال 2015 دو برابر شده و واردات بنزين 31 درصد افزايش يافته است. با وجود تأكيد مديران وزارت نفت مبني بر افزايش خودكفايي به توليدات داخلي در حوزه انرژي، آمارهاي جديد اوپك از آن حكايت دارد كه واردات گاز ايران در سال 2015 دو برابر شده و واردات بنزين 31 درصد افزايش يافته است.
به گزارش «جوان»، در حوزه واردات بنزين اوضاع روز به روز در حال پسرفت است به طوري كه علاوه بر افزايش واردات بنزين، ظرفيت پالايشگاهي كشور نيز كاهش يافته است و همه چيز بر پايه واردات مي‌چرخد.   اخیراً مقام معظم رهبري به اين پديده اشاره داشتند و فرمودند بنزين نبايد وارد شود:‌«‌در كشوري كه داراي بزرگ‌ترين ذخاير گازي و نفتي جهان است، واردات بنزين نبايد انجام شود و مسئولان براي رفع اين مشكل بايد برنامه‌ريزي و اقدام كنند.»
جديدترين آمارهاي اوپك مي‌گويد كه ظرفيت پالايش نفت ايران در سال 2015 تغييري نسبت به سال قبل از آن نداشته است اما توليد فرآورده‌هاي نفتي در ايران با رشد 4/0 درصدي مواجه شده درحالي كه روند توليد پالايشگاه‌هاي نفت كشور از ابتداي سال جاري تاكنون كاهشي و حدود ۲۰ هزار بشكه در روز كمتر از ظرفيت اسمي بوده است كه از ابتداي سال جاري تاكنون حجم واردات بنزين ايران ركوردهاي جديدي را ثبت كرده است.
عباس كاظمي، معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران اخيراً در جمع خبرنگاران از افزايش بي‌سابقه واردات بنزين به ۱۲ ميليون ليتر در روز خبر داده است.  اين در حالي است كه شاهرخ خسرواني، قائم‌مقام شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با انتشار گزارشي اعلام كرد: ميانگين عملكرد توليد پالايشگاه‌هاي كشور يعني تصفيه نفت ‌خام همراه با ميعانات گازي، از ابتداي امسال تاكنون يك ميليون و ۸۳۰ هزار بشكه در روز بوده است.

  صادرات و واردات بنزين
صادرات فرآورده‌هاي نفتي ايران در سال 2015 رشد 9درصدي داشته و از 469 هزار بشكه در روز در سال 2014 به 514 هزار بشكه در روز طي سال 2015 رسيده است.  واردات فرآورده‌هاي نفتي از جمله بنزين به كشور نيز رشد قابل توجه 31درصدي داشته و به 8 ميليون و 347 هزار ليتر در روز رسيده است. ايران در سال پيش از آن 6 ميليون و 344 هزار ليتر در روز فرآورده نفتي وارد كرده بود.

  دكل‌ها و ذخاير
در بخشي ديگري از اين گزارش، آمده است ذخاير اثبات شده نفت ايران در سال 2015 به 4/158 ميليارد بشكه رسيده و ايران پس از ونزوئلا و عربستان به‌عنوان سومين دارنده بزرگ ذخاير نفتي در جهان شناخته شده است. ذخاير اثبات شده نفت ايران در سال پيش از آن 5/157 ميليارد بشكه اعلام شده بود.  تعداد دكل‌هاي نفتي فعال در ايران طي سال 2015 نيز 130 دكل اعلام شده كه نسبت به سال قبل از آن به‌ميزان پنج عدد كاهش داشته است. دكل‌هاي فعال در سال 2014 بالغ بر 135 دكل اعلام شده بود.  بر اساس اين گزارش در سال ميلادي گذشته 58 حلقه چاه نفتي جديد در ايران فعال شده و تعداد چاه‌هاي توليد‌كننده نفت به 2339 حلقه رسيده است.

  توليد و صادرات
اوپك ميزان توليد نفت ايران در سال 2015 را 151/3 ميليون بشكه در روز برآورد كرده است. توليد نفت ايران در اين سال با رشد 1/1 درصدي نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. ايران پس از عربستان و عراق سومين توليد‌كننده نفت اوپك در اين سال شناخته شده است.  ايران در سال 2015 بالغ بر 081/1 ميليون بشكه در روز نفت خام صادر كرده است. صادرات نفت ايران نسبت به سال قبل از آن 5/2 درصد كاهش داشته است. ايران در سال پيش از آن 109/1 ميليون بشكه در روز نفت صادر كرده بود.  مصرف نفت در ايران طي سال 2014 بالغ بر 845/1 ميليون بشكه در روز بوده كه اين رقم با كاهش 7/2 درصدي به 794/1 ميليون بشكه در روز در سال 2015 رسيده است.

  گاز
سازمان كشورهاي صادركننده نفت ميزان ذخاير اثبات شده نفت ايران در پايان سال 2015 را نيز 5/33 تريليون مترمكعب برآورد كرده است. اين رقم نسبت به سال قبل از آن افت 5/1 درصدي داشته است. ذخاير اثبات شده گاز ايران در سال 2014 بالغ بر 02/34 تريليون مترمكعب اعلام شده بود.  بر اساس اين گزارش در حالي كه صادرات گاز ايران در سال 2015 تنها رشد 2/2 درصدي داشته، واردات گاز ايران در سال بيش از دو برابر شده است.
 صادرات گاز ايران در سال 2014 بالغ بر 36/8 ميليارد مترمكعب در سال بوده كه در سال 2015 به 54/8 ميليارد مترمكعب رسيده است.  واردات گاز ايران نيز كه در سال 2014 بالغ بر 422/4 ميليارد مترمكعب بوده در سال 2015 با رشد 103درصدي به 015/9 ميليارد مترمكعب رسيده است.

[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت جوان آنلاین، اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده