ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرايي تجويز داروهاي در معرض انقضا از زاويه ديد يك داروساز

چندي قبل در فضاي مجازي نامه‌اي مبني بر استفاده از برخي داروها كه زمان انقضاي آن نزديك شده بود... چندي قبل در فضاي مجازي نامه‌اي مبني بر استفاده از برخي داروها كه زمان انقضاي آن نزديك شده بود، دست به دست شد كه واكنش‌هاي متفاوتي را نيز به‌همراه داشت، در اين رابطه سيد علي فاطمي، عضو هيئت مديره انجمن داروسازان ايران در تحليل اين مطلب در شبكه‌هاي مجازي درباره تقاضاى تجويز دارو به اين صورت به «تسنيم» اظهار داشت: مي‌دانيم كه هركدام از داروهاي موجود در بازار، به يك خانواده  دارويي تعلق دارند كه از نظر اثربخشي خيلى به هم نزديك هستند و معمولاً وابسته به پيش‌بيني پاسخ درماني بيمار، توسط پزشك تجويز مي‌شوند؛ چيزي كه مردم به‌عنوان داروي مشابه از آن ياد مي‌كنند.

فاطمي عنوان كرد: در مورد بعضي از داروها (از جمله داروهاي هورموني) كه ممكن است مشابه هم‌خانواده نداشته باشند، داروي توليدشده توسط كارخانه‌هاي مختلف ممكن است تأثير متفاوت نسبت به هم داشته باشند و مشابه هم در نظر گرفته شوند.

وي ادامه داد: از طرف ديگر پروتكل‌هاي درماني پزشكان براي بيماري‌هاي مختلف يكسان نيست و ممكن است دو پزشك، براي تشخيص يك بيماري، دو نسخه كاملاً متفاوت بنويسند و اتفاقاً هر دو تجويز هم باعث بهبودي بيمار شود، حتي شيوه نسخه‌نويسي يك پزشك در طول زمان ثابت نيست و بسته به ارائه روش‌هاي درماني جديد، تغيير مي‌كند.  عضو هيئت مديره انجمن داروسازان ايران بيان داشت: لذا داروخانه‌ها، به‌خصوص آنهايي كه در بيمارستان‌ها محدود به نسخه‌هاي خاصي هستند، گاهي در معرض تهديد تغيير سليقه پزشكان در نسخه‌نويسي قرار مي‌گيرند و براي جلوگيري از انقضاي داروهاي موجود، از پزشك تقاضا مي‌كنند تا در صورت صلاحديد، تجويز داروهاي قبلي را ادامه بدهد.

[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت جوان آنلاین، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده