ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

10 ميليارد تومان هزينه سالانه درمان مهاجران افغان در ايران

از ظاهر و لهجه‌شان معلوم است ايراني نيستند و مهاجراني از كشور همسايه‌اند، چه قانوني و چه غيرقانوني به دليل شرايط تحميلي غرب در كشورشان به ايران پناه آورده‌اند... نویسنده : زهرا چيذري  از ظاهر و لهجه‌شان معلوم است ايراني نيستند و مهاجراني از كشور همسايه‌اند، چه قانوني و چه غيرقانوني به دليل شرايط تحميلي غرب در كشورشان به ايران پناه آورده‌اند و در هنگام بيماري و دردهاي‌شان بيمارستان‌ها و مراكز درماني كشورمان با روي باز پذيراي‌شان هستند اما روند افزايشي مهاجرت افغان‌ها به ايران موجب شده بار سنگيني بابت هزينه دارو و درمان آنها بر ساختار بهداشت و درمان كشورمان تحميل شود، به گونه‌اي كه طبق برآوردها سالانه حدود ۱۰ ميليارد تومان در كشور براي خدمات بهداشتي مهاجران و پناهندگان هزينه مي‌شود. اين مبلغ حدود‌ چهار برابر چيزي است كه كميسارياي عالي پناهندگان براي ارائه خدمات بهداشتي در اختيار قرار داده‌ است.

مدت زمان زيادي از درمان كودك افغاني كه يك تومور نيم كيلويي در چشم راستش داشت نمي‌گذرد. «خال‌محمد گندباي» 10 ساله اهل ولايت بدخشان سومين فرزند خانواده است كه از سن پنج سالگي به اين بيماري مبتلا شده است و در اين مدت به دليل مشكلات اقتصادي و اجتماعي از درمان به موقع محروم مانده بود. اما سرانجام تيمي متشكل از جراحان متخصص مغز و اعصاب ايراني بيمارستان لقمان حكيم توانستند اين تومور را از چشم او خارج كنند و درمان اين كودك تا بهبودي كامل ادامه دارد. خال‌محمد يكي از 3 ميليون مهاجر افغاني است كه بار هزينه‌هاي درماني آنها كمر ساختار بهداشت و درمان ايران را خم كرده و سازمان‌هاي بين‌المللي نيز در اين رابطه هيچ كمك جدي‌اي ندارند. اين در حالي است كه به گفته محمد‌مهدي گويا، رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، موج جديد مهاجرت‌ها از افغانستان و پاكستان به كشور را شاهديم مهاجراني كه بخش قابل‌توجهي از آنها، زنان و كودكان هستند كه نياز به خدمات و مراقبت‌هاي ويژه‌اي دارند و برنامه واكسيناسيون آنها بايد كنترل شود.

30 سال درمان رايگان براي مهاجران
30 سال است كشورمان ميزبان مهاجراني است كه به دليل جنگ و نا امني آواره شده‌اند. بر اساس آمارهاي موجود از 3 ميليون پناهنده افغان مقيم جمهوري اسلامي ايران حدود 2 ميليون نفر غيرقانوني هستند. بنا به تأكيد وزير بهداشت خدمات رايگان بهداشتي به بيش از 3 ميليون افغان در ايران بار سنگيني به كشور تحميل مي‌كند و سازمان‌هاي حقوق بشري در اين مورد كمك مناسبي به ايران نداشته‌اند. بنا به تأكيد سيد‌حسن قاضي‌زاده هاشمي، كميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان حتي براي اين پناهندگان قانوني نيز هزينه لازم را براي ارائه خدمات سلامت، آموزش و اشتغال نمي‌پردازد. وي تصريح مي‌كند: پوشش حمايتي بيمه‌اي كه كميسارياي عالي امور پناهندگان در نظر گرفته است يك دهم هزينه‌هاي بيماران را نيز تأمين نمي‌كند و بسيار ناقص است، بنابراين براي ارائه خدمات درماني به بيماران افغان در تنگنا قرار گرفته‌ايم و اگر بيمارستان‌ها بخواهند با اين شرايط خدمات مناسبي به بيماران افغان ارائه كنند ورشكست مي‌شوند. وزير بهداشت همچنين با اشاره به چالش انتشار بيماري‌هاي واگير از طريق مهاجران افغان مي‌افزايد: در حوزه درمان مشكل ما و پناهندگان افغاني جدي است. شهرهايي در ايران داريم كه بيش از يك سوم بار بيماري‌ها و بستري در بيمارستان‌ها مربوط به افاغنه است. سراوان از جمله اين شهرهاست. رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت هم درباره اين مسئله مي‌گويد: سال گذشته حدود ۵۰۰ مورد سرخك در كشور شناسايي شد كه بيشتر آنها از ميان جمعيت مهاجر و پناهنده بودند آن هم در شرايطي كه ما در مرحله حذف بيماري سرخك در كشور قرار داريم. به گفته وي، سال گذشته حدود يك ميليون نفر عليه سرخك واكسينه شدند كه ۲۰۰ هزار نفر از ميان جمعيت مهاجر و پناهنده بودند. همچنين وزارت بهداشت طي چهار نوبت، در چهار سال مختلف متولدين سال‌هاي ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۲ را از بين جمعيت مهاجر و پناهنده عليه ويروس هپاتيت B واكسينه كرد.
 
بيمه سلامت براي مهاجران افغان
دكتر محمد آقاجاني، معاون درمان وزير بهداشت درباره چالش‌هاي درماني اتباع خارجي، به ويژه اتباع افغان در كشور، مي‌گويد: جمهوري اسلامي ايران بيش از ۳۰ سال است كه خدمات بسيار ويژه‌اي را براي اتباع خارجي، به ويژه براي اتباع كشور افغانستان به صورت رايگان ارائه مي‌دهد.
بنا به تأكيد وي ارائه رايگان خدمات بهداشتي هم براي سلامت اتباع و هم براي حفظ سلامت ايرانيان لازم است. اين درحالي است كه هزينه‌هاي بالاي دارو و درمان چالشي جدي براي كشور ايجاد كرده است.

آقاجاني با بيان اينكه در عين حال با اصلاح نسبي تعرفه‌هاي خدمات درماني مشكلات اتباع غيرايراني بيش از گذشته شده است، مي‌افزايد: البته در اين زمينه وزارت بهداشت تلاش كرد با كمك وزارت كشور، وزارت رفاه، سازمان بيمه سلامت و كميسارياي عالي پناهندگان براي اتباع افغاني و مهاجرين قانوني كه در كشور حضور دارند، اقداماتي را انجام دهد.
وي درباره اقدامات وزارت بهداشت براي كاهش مشكلات در حوزه درمان اتباع خارجي مي‌گويد: يكي از اقدامات وزارت بهداشت در اين باره، اين است كه بتوانيم بيمه تكميلي اين اتباع را به بيمه پايه تبديل كنيم زيرا طي سال‌هاي گذشته به اشتباه براي اين اتباع، از محل منابع كميسارياي عالي پناهندگان بيمه تكميلي برقرار شده بود. ‌بر اين اساس وزارت بهداشت تلاش مي‌كند با كمك بيمه سلامت، براي اين اتباع به ويژه براي نيازمندان و بيماران خاص آنها بيمه پايه برقرار شود.

[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت جوان آنلاین، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده