ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چمران: برخي اقدامات انجام شده در اراضي عباس‌آباد فاجعه است

اراضي 650 هكتاري عباس آباد در پهنه شهري با كاربري فرهنگي، مذهبي، اجتماعي و تفرجگاهي يك فضاي تنفس‌گاهي براي پايتخت 10 ميليوني به حساب مي‌آيد... نویسنده : بيژن يانچشمه  اراضي 650 هكتاري عباس آباد در پهنه شهري با كاربري فرهنگي، مذهبي، اجتماعي و تفرجگاهي يك فضاي تنفس‌گاهي براي پايتخت 10 ميليوني به حساب مي‌آيد كه به رغم داشتن طرح جامع مجزا از شهر تهران در سال‌هاي متمادي به دلیل سليقه‌اي عمل كردن و ناديده گرفتن موقعيت ويژه‌ اين اراضي كه در آن انواع ساختمان‌هایی بی‌قواره با كاربري‌هاي متفاوت ساخته شده است. اين روند تغيير كاربري‌ها از سوي دستگاه‌هاي دولتي و تجاري سبب شد تا رئيس شوراي شهر براي چندمين بار زبان به اعتراض بگشايد و اعلام كند كه ساخت و ساز‌ها و تغيير كار‌بر‌ي‌ها وصله ناجوري براي اين پهنه به‌شمار مي‌روند و ادامه اين روند شهر تهران را خفه خواهد كرد.

اراضي عباس‌آباد با توجه به موقعيت ويژه آن در پايتخت و به‌دليل كمبود فضاي شهري براي توسعه مراكز فرهنگي و اجتماعي و فضاي سبز حالا به‌دليل دخالت دستگاه‌هاي مختلف دولتي و تجاري خود به جاي درمان آلام اين ابرشهر پيچيده، نيازمند مراقبت و نگهداري ويژه است. در حقيقت طبق طرح تفصيلي سطح اشغال در اراضي عباس آباد براي ساخت مجموعه‌هاي فرهنگي، تفريحي و غيره تنها ۵ درصد است. در اين زمينه رئيس شوراي اسلامي شهر تهران در حاشيه نشست‌هاي تخصصي كميته تخصصي معماري و طراحي شهري كه از زير مجموعه‌هاي شوراي عالي شهر‌سازي و معماري است با تأكيد بر اينكه نبايد طرح جامع اراضي عباس آباد دستخوش تغيير شود، گفت: بر اساس طرح جامع اراضي عباس آباد، اين اراضي بايستي به خوبي حفظ و صيانت شود و طبق طرح تفصيلي سطح اشغال اين اراضي براي ساخت مجموعه‌هاي فرهنگي، تفريحي و غيره تنها 5 درصد است اما با اين وجود به رغم كارهاي بسيار زيبا و ارزنده‌اي كه در اين فضا انجام شده اقداماتي هم انجام شده كه اين فضاي شهري منحصربه‌فرد از كارايي آن كاسته شده است.
 
منويات رهبري در اراضي عباس‌آباد بايد اجرايي شود
 به گفته مهدي چمران بر اساس طرح جامع اراضي عباس آباد، اين اراضي بايستي به خوبي حفظ و صيانت شود. همچنين جداي از 5درصد سطح اشغال مابقي فضاي اين اراضي مي‌بايست داراي كاربري فضاي سبز آن هم به طور كامل باشد اين عين دستور مقام معظم رهبري است كه در ارتباط با آن صادر و بايد اجرا شود.  وي با اشاره به برخي موارد داراي اشكال در اراضي عباس‌آباد اظهار داشت: اولين اين موارد كه شايد مهمترين آن‌هم است و از ابتداً هم در طرح جامع اراضي وجود نداشت ولي بعداً  در شوراي عالي شهر‌سازي و معماري در اين اراضي گنجانده شد ساخت بانك مركزي بوده است كه اصلاً ارتباطي با مقوله فرهنگي نداشته و ندارد. 

رئيس شوراي عالي استان‌ها همچنين گفت: قرار بود در اين مكان موزه جواهرات سلطنتي احداث شود و تنها دو طبقه به عنوان واحد‌هاي اداري موزه بر روي آن ساخته شود و بقيه موزه در زير زمين باشد چراكه به لحاظ امنيتي و مقاومت ساختمان يكي از الزامات موزه‌هاي گران‌بها است ولي متأسفانه در شوراي عالي شهر‌سازي و معماري مجوز 14 طبقه ساختمان را دادند و نه تنها موزه‌اي ساخته نشد بلكه به صورت يك ساختمان كاملاً اداري در آمد و اين در حالي است كه دو طبقه هم اضافه ساخته‌اند و دورش هم ديوار كشيده شده است.  وي ساختن ادارات دولتي، مراكز تجاري و نظاير آنها در اراضي عباس آباد تخلف آشكار و عيان عنوان كرد و افزود: بايستي به شدت جلوي تغيير كاربري و تخلفات بايد گرفته شود و اگر قرار است فضاهاي خدماتي در اين اراضي ساخته شود بايد بر اساس ضوابط و قوانين طرح جامع كار‌ها دنبال شود و از فضاهاي زير سطحي بيشتر استفاده شود.  در اين زمينه رئيس شوراي شهر تهران با تشريح پيشنهادات خود در راستاي اصلاح موارد موجود گفت: در حال حاضر حجم تخلفات صورت گرفته نسبت به كل مجموعه كم است اما اگر اين روند تثبيت شود به يقين در آينده اين مركز تنفسي شهر كه از جمله آخرين ذخاير تنفسي تهران به شمار مي‌‌رود دستخوش تهديد خواهد بود‌. رئيس شوراي اسلامي شهر تهران تصريح كرد: اراضي عباس آباد بايد مطابق آنچه كه در طرح جامع آمده ساخته شود و مابقي پروژه‌ها كه در طرح جامع نبوده مي‌بايست از آن حذف شوند.  چمران تأكيد كرد: اگر اين اراضي از بين بروند تهران خفه خواهد شد و وجود اين ظرفيت‌ها از بركاتي است كه شامل ما شده و نبايد اين نعمت‌ها را از بين ببريم. اراضي عباس‌آباد جزو ظرفيت‌هاي مهم مذهبي (به واسطه وجود مصلي‌)، فرهنگي و تفريحي است كه مردم هم از اين مجموعه‌ها استقبال پر شوري داشته‌اند و بايد هر چه سريع‌تر زير ساخت‌هاي اين اقدامات را فراهم آوريم.

[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت جوان آنلاین، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده