ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اتحاديه اروپا به‌دنبال اخراج زبان انگليسي

در حالي كه پارلمان اروپا با ارائه پيش‌نويس قطعنامه‌اي خواستار آغاز فوري فرايند خروج انگلستان از اتحاديه اروپا شده است... در حالي كه پارلمان اروپا با ارائه پيش‌نويس قطعنامه‌اي خواستار آغاز فوري فرايند خروج انگلستان از اتحاديه اروپا شده است و ‏مقامات لندن در حال اين دست و آن دست كردن هستند تا عملاً فرايند خروج را به تعويق بيندازند بلكه چاره‏اي براي اين اشتباه ‏تاريخي خود بيابند، در همين حال هر روز يكي از عوارض خروج از اتحاديه براي انگليسي‏هاي برتري‏جوي مهاجرستيز روشن ‏مي‌شود. يك قانونگذار برجسته اتحاديه اروپا از امكان اينكه ديگر زبان انگليسي از ميان زبان‌هاي رسمي اتحاديه حذف شود، ‏خبر داد.
دانوتا هوبنر، رئيس كميته امور قانوني پارلمان اروپا در كنفرانسي مطبوعاتي درباره پيامدهاي قانوني همه‌پرسي انگليس براي ‏خروج از اتحاديه اروپا گفت: انگليسي زبان رسمي ماست زيرا انگلستان آن را انتخاب كرده است و اگر اين كشور در كنار ما در ‏اتحاديه نماند ما نيز زبان انگليسي نداريم.  هوبنر افزود: چه بسا انگليسي حتي اگر زبان رسمي اتحاديه نباشد به عنوان زبان مورد استفاده باقي خواهد ماند و باقي ماندن آن ‏به عنوان زبان رسمي در اتحاديه نيازمند موافقت همه كشورهاي عضو خواهد بود.  وي ادامه داد: به جاي آن احتمال دارد مقررات به جاي اصول تغيير كند تا كشورها اجازه داشته باشند بيش از يك زبان استفاده ‏كنند.  همه‌پرسي جدايي بريتانيا از اتحاديه اروپا روز پنج‌شنبه گذشته برگزار شد و در پايان مشخص شد 52درصد رأي‌دهندگان به ‏‏‏خروج انگلستان از اتحاديه اروپا رأي داده‌اند. ‏‎ به گزارش خبرگزاري رويترز، اين حركت نمادين براي كنار گذاشتن زبان انگليسي از اتحاديه اروپا شايد قابل اجرا نباشد اما ‏در راستاي كاهش نفوذ لندن در قاره اروپا صورت مي‌گيرد.
  
قطعنامه خروج و سختگيري مركل
پارلمان اروپا پيش‌نويس قطعنامه‌اي را پيشنهاد داده كه ذيل آن از انگلستان خواسته شده تا فوراً روند اجراي ماده 50 از پيمان ‏ليسبون را براي ترك اتحاديه اروپا آغاز كند.  همچنين رئيس‌ كميسيون اروپا ديروز ضمن رد هرگونه مذاكره با لندن پيش از ابلاغ خروج آن از اتحاديه اروپا، از ‏انگليس ‏خواست هرچه سريع‌تر اقدام به شفاف‌سازي وضعيت خود پس از رفراندوم خروج(برگزيت) كند.  به گزارش نشريه فرانسوي زبان تلگرام، «ژان كلود يونكر» سه‌شنبه در اظهاراتي مقابل پارلمان اروپا اعلام كرد: «ما ‏‏نمي‌توانيم براي مدت طولاني در ابهام باقي بمانيم و من از انگليس مي‌خواهم كه هرچه سريع‌تر در خصوص وضعيت خود ‏‏شفاف‌سازي كند. ما انتظار داريم كه انگليس اين كار را ظرف امروز يا فردا صبح انجام دهد اما مي‌خواهيم كه هرچه سريع‌تر ‏‏شفاف‌سازي كند‎.»  ديويد كامرون كه بلافاصله بعد از مشخص شدن نتايج اعلام كرد در ظرف سه ماه آينده از سمت خود كناره‌گيري مي‌كند و ‏تصميم‌گيري درباره زمان به جريان انداختن ماده 50 از توافق اساسي اتحاديه اروپا موسوم به معاهده ليسبون را برعهده جانشين ‏خود مي‌گذارد، گفته است كه فعلاً خروج از اتحاديه را به طور رسمي اعلام نمي‌كند. تدبيري كه عملاً فرايند مذاكرات خروج ‏را به تعويق مي‌اندازد و به دولت انگليس فرصت مي‌دهد تدبيري براي وضعيت موجود بينديشد. طبق ماده 50معاهده ليسبون كه به نوعي قانون اساسي اتحاديه محسوب مي‌شود، كشور عضو اتحاديه اروپا بعد از ‏اعلام تمايل خود به ترك اين اتحاديه، دو سال زمان دارد تا در خصوص شروط خروج خود وارد مذاكره شود.  در چنين شرايطي صدراعظم آلمان گفت لندن نمي‏تواند براي خود دست چين كند و مذاكراتي هم بر اساس اصل دست چين كردن ‏وجود نخواهد ‏داشت. ‏ صدراعظم آلمان در اعلام موضع رسمي دولت آلمان در قبال برگزيت ‏‏اعلام كرد: با انگلستان معامله‌اي در بين نخواهد بود. ‏ آنگلا مركل ديروز باتاكيد براينكه لندن بايد اول از همه رسماً تقاضاي خروج از اتحاديه اروپا را اعلام كند، افزود: لندن نمي‌تواند ‏‏براي خود دست چين كند و مذاكراتي هم بر اساس اصل دست چين كردن وجود نخواهد داشت. ‏ وي افزود: كسي كه از اين خانواده خارج مي‌شود، نمي‌تواند انتظار داشته باشد كه مسئوليت‌هايي كه بر عهده داشته از دوش وي ‏‏برداشته شوند ولي در عين حال از تمام مزيت‌هايي كه برخوردار بوده است كماكان برخوردار بماند. ‏ صدراعظم آلمان تصريح كرد: بين عضويت يا عدم عضويت در اتحاديه اروپا يك تفاوت ملموس وجود خواهد داشت.
  
كودتاي درون حزبي كارگر
بر هيچ كس پوشيده نيست كه همه‌پرسي خروج دست گلي است كه حزب محافظه‌كار به آب داده است اما موجي كه ايجاد ‏كرده است سبب شده تا جناح راست حزب كارگر كه به لابي صهيونيستي انگليس نزديك است، دوباره به فرايند بركناري ‏جرمي كوربين كه گرايش‌هايي از حمايت از دفاع از حقوق فلسطينيان را نشان داد‌ه است، تن دهد. در ادامه كودتا عليه رهبر ‏حزب كارگر بريتانيا، 150 نماينده اين حزب در پارلمان تصميم گرفتند به شكل متحد رأي به بركناري جرمي كوربين بدهند.  بعد از اعلام نتيجه همه‌پرسي تا كنون 20 نفر از 31 عضو اصلي كابينه سايه به اضافه 19 وزير دولت سايه در اعتراض به ‏ادامه رهبري كوربين، از سمت خود كناره‌گيري كرده‌اند.  منتقدان كوربين مي‌گويند وي نتوانست حاميان حزب كارگر را متقاعد كند تا رأي به ماندن در اتحاديه اروپا بدهند و رأي نهايي ‏بريتانيا به خروج از اتحاديه اروپا شد.  اين در حالي است كه روز دوشنبه هزاران نفر در حمايت از رهبري كوربين راهپيمايي كردند و كوربين در جمع آنها گفت نبايد ‏اجازه داد نيت‌هاي نادرست شكاف در ميان ما بيندازد.

[ منبع این خبر سایت جوان آنلاین، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت جوان آنلاین، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده