ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قانون مبارزه با مواد برای خرده پاهاست!

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با انتقاد از اعدام قاچاقچیان مواد مخدر، گفت: متاسفانه به واسطه قوانین کمی‌گرای فعلی، دسترسی به قاچاقچیان دانه‌درشت چندان میسر نیست و حمّال‌ها و خرده‌پاها در تور ضابطین قانون و سیستم پلیسی و امنیتی گرفتار می‌شوند. پرویز افشار در گفت‌وگو با تسنیم، در واکنش به انتقادات برخی مسئولان از جمله دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نسبت به اعدام قاچاقچیان مواد مخدر اظهار کرد: ما در موضوع مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر بحث‌های مفصلی را در وین و نیویورک با مسئولان کشورهای مختلف و نهادهای مدنی دنیا انجام دادیم و گزارشات متعددی از بازنگری بسیاری از کشورهای دنیا در مجازات اعدام به اطلاع ما رسید. وی ادامه داد: این گزارش‌ها نشان می‌داد که علاوه بر بازنگری بسیاری از کشورها در مجازات اعدام قاچاقچیان، پاره‌ای از کشورها نیز مطلقاً مجازات اعدام به هر طریقی را مجاز نمی‌دانند؛ این در حالی است که در شرایط فعلی 10 تا 12 کشور در دنیا به دنبال ابقای مجازات اعدام هستند و بخشی از کشورها نیز در تلاشند تا با کیفی سازی مجازات اعدام، این مجازات را صرفاً به جرائم خشن و سازمان یافته محدود کنند. سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری با اشاره به سیاست کشورمان در قبال مجازات اعدام نیز گفت: کشور ما از جمله کشورهایی است که به دنبال کیفی سازی مجازات اعدام است و ما به شدت از کیفی‌سازی و محدودسازی مجازات اعدام استقبال می‌کنیم و این نظر خودمان را هم در جلسات مختلف با نمایندگان مجلس و مسئولان قوه قضائیه نیز اعلام کرده‌ایم. افشار اضافه کرد: ما معتقدیم که مجازات موثر مجازاتی است که در وهله اول بالاترین میزان اثربخشی را داشته باشد و در آن جنبه‌های تناسب جرم و کیفر به خوبی دیده شده باشد؛ علاوه بر این باید مجازات‌های درنظر گرفته شده، تنها دربردارنده ابعاد شخصی بوده و تبعات خانوادگی و اجتماعی نداشته باشند. وی خاطرنشان کرد: متاسفانه مجازات اعدام به عنوان سخت‌ترین و خشن‌ترین مجازات، این شاخص‌ها را به خوبی دارا نیست. سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری ادامه داد: همچنین به واسطه قوانین موجود کشور که قوانینی کمّی‌گرا هستند و مجازات در آن‌ها بر اساس میزان کمّی مواد مخدر تعیین شده، دسترسی به قاچاقچیان دانه‌درشت چندان میسر نیست و حمّال‌ها، خرده‌پاها و باربرها در تور ضابطین قانون و سیستم پلیسی و امنیتی گرفتار شده که ممکن است به اعدام نیز محکوم شوند. لذا ما معتقدیم که باید مجازات اعدام در کشورمان کیفی‌سازی شود. افشار گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی می‌توانند اصلاحاتی را در این زمینه ایجاد کنند و ما نظر مشورتی خود در این خصوص را به هر دو نهاد ارائه دادیم. وی در پایان خاطرنشان کرد: ما با حذف اعدام مخالفیم ولی معتقدیم باید مجازات اعدام صرفاً به جرائم خشن و سازمان‌یافته محدود شود و باید این مجازات برای افرادی در نظر گرفته شود که گاهاً ممکن است حتی یک گرم مواد مخدر از آن‌ها کشف نشده باشد ولی اطلاعاتی وجود دارد که بارها دست به جنایت، آدم‌ربایی، پولشویی، ایجاد کاروان‌های مسلح، درگیری با ماموران و ... زده‌اند.

[ منبع این خبر سایت رجانیوز، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت رجانیوز، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده