ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استراتژی جهانی اتحادیه اروپا؛ عملگرایی در مقابل انزواطلبی

رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در سند جدیدی موسوم به راهبرد جهانی اتحادیه اروپا که روز سه شنبه منتشر شد عنوان کرد: این اتحادیه عملگرایی را به انزواطلبی و مداخله جویی در سیاست خارجی‌اش در سراسرجهان ترجیح می‌دهد.

موگرینی

به گزارش ایسنا، به نقل از واحد اطلاع رسانی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا این سند جدید را در نشست شورای اروپا در روز سه شنبه ارائه کرد.

در متن این راهبرد نوشته شده است: اتحادیه اروپا در انتخاب راهش میان انزوا طلبی و مداخله جویی ترجیح می‌دهد که در جهان به نحوی مشارکت کند که مسئولیت خود در قبال دیگران را ابراز کرده و به احتیاط حساسیت داشته باشد. عملگرایی اصولی سبب خواهد شد که اقدامات خارجی ما در سال‌های پیش رو هدایت شود. در متن سند این راهبرد همچنین بر همکاری با روسیه تاکید شده است.

براساس این راهبرد اتحادیه اروپا تمایل دارد که از یک نظم جهانی مبتنی بر قوانین حمایت کند که اصل مهم آن یک رویکرد چند جانبه با مرکزیت سازمان ملل است.

در ادامه سند این راهبرد نوشته شده است: اتحادیه اروپا از حقوق بشر از طریق گفت وگو و پشتیبانی از جمله در دشوارترین پرونده‌ها حمایت می‌کند. ما از طریق یک تعامل بلندمدت به طور دائمی تلاش خواهیم کرد تا حمایت از حقوق بشر را گسترش دهیم. ما اقداماتمان را تحت کنترل مقام‌های محلی و همچنین براساس یک رویکرد مبتنی بر حقوق بشر به سمت اصلاحات در بخش‌های دادگستری، امنیت و دفاع و همچنین از طریق حمایت از کشورهای ضعیف در زمینه‌های ایجاد ظرفیت انجام دهیم.

همچنین اتحادیه اروپا مصمم است که در مواجه با درگیری‌ها اقدام اصولی و عملی به منظور حمایت از صلح بانی انجام داده و بر مناطق همسایه خود در شرق و جنوب تمرکز خواهد کرد و به دنبال تعامل بیشتر بر سر هر پرونده به طور جداگانه است.

همچنین طبق این سند اتحادیه اروپا در راستای حمایت از حل و فصل درگیری‌های به طول انجامیده در کشورهای شریک در شرق عمل خواهد کرد.

این سند عنوان کرده است هیچ درگیری تنها توسط اتحادیه اروپا قابل حل نیست، ما به پیگیری یک رویکرد چند جانبه و تعامل با همه بازیگران درگیر ادامه خواهیم داد و این برای حل و فصل درگیری ضروری است.

موگرینی در مقدمه این راهبرد عنوان کرد: ما می‌دانیم که اولویت‌ها منافع و اصولمان چیست و اکنون زمان بی‌اطمینانی نیست اتحادیه ما نیازمند یک راهبرد است ما به یک بینش مشترک و اقدام مشترک نیاز داریم.

وی گفت: ما تنها زمانی نیازهای شهروندانمان را برآورد کرده و شراکت موثری خواهیم داشت که متحد و در کنار یکدیگر اقدام کنیم. این دقیقا هدف سند راهبرد جهانی برای سیاست امنیتی و خارجی اروپا است.

به گفته وی این راهبرد جهانی دربرگیرنده طیفی از سیاست‌ها و ابزارها شامل قابلیت‌های نظامی و مبارزه با تروریسم و همچنین فرصت‌های اشتغال جوامع فراگیر و حقوق بشر است.

موگرینی گفت: اتحادیه اروپا همواره از بابت قدرت نرم به خود افتخار کرده و به این کار نیز ادامه خواهد داد زیرا ما در این حوزه بهترین هستیم. با این حال این ایده که اروپا صرفا یک قدرت غیرنظامی است عدالت را درباره واقعیت بیان نمی‌کند زیرا به عنوان مثال اتحادیه اروپا در اجرای 17 عملیات نظامی و غیرنظامی با حضور هزاران تن از مردان و زنان ما است که تحت پرچم اروپا برای صلح و امنیت خود و شرکایمان تلاش می‌کنیم. برای اروپا قدرت سخت و نرم دست در دست یکدیگر به پیش می‌روند.

موگرینی همچنین گفت اکنون زمان اینکه شاهد پلیس‌های جهانی و جنگ‌جویان خودسر جهانی باشیم نیست. سیاست امنیتی و خارجی ما باید فشارهای جهانی و تحولات محلی را مدیریت کرده و همچنین همانطور که با ابرقدرت‌ها تعامل می‌کند با هویت‌های درهم شکسته نیز تعامل کند. ما به تعمیق پیوند ترانس آتلانتیک و مشارکت خود با ناتو ادامه داده و همزمان با بازیگران جدید ارتباط پیدا کرده و فرمت‌های جدیدی را جست‌وجو خواهیم کرد. ما در نظم‌های منطقه‌ای سرمایه‌گذاری کرده و با نیروهای منطقه‌ای همکاری خواهیم کرد ما از یک نظام مدیریت جهانی اصلاح شده که مطابق چالشهای قرن 21 باشد حمایت خواهیم کرد. ما این درس را فرا گرفته‌ایم که ضعف‌های همسایه و شریک من ضعف‌های خود من هستند بنابراین ما در موقعیت‌های برد برد سرمایه‌گذاری خواهیم کرد.

وی در ادامه گفت: منافع ما در حقیقت منافع مشترک اروپایی هستند و تنها راه خدمت به آنها تدابیر مشترک است به همین خاطر ما  مسئولیت مشترک برای قدرتمند کردن اتحادیه اروپا داریم. مردم اروپا نیازمند وحدت هدف در میان کشورهای عضو و وحدت عمل در سراسر سیاست‌های ما هستند.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده