ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بررسی‌های دیرین اقلیم‌شناسی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد

بررسی‌های دیرین اقلیم‌شناسی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد

مطالعات دیرین اقلیم شناسی و زمین باستان‌شناسی در دشت پاسارگاد، براساس تفاهم نامه همکاری مشترک هیات باستان شناسی ایران و فرانسه انجام شد.

به گزارش ایلنا، حمید فدایی مدیرپایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت : براساس مطالعاتی که در دشت پاسارگاد در زمینه های مختلف مورفولوژی دشت و زیرساخت هیدرولیکی آن، زمین شناسی منطقه، وضعیت اولیه پوشش گیاهی در محوطه، کشاورزی باستان، شرایط آب و هوایی و غیره انجام شد وضعیت محیط زیست پاسارگادِ دوره هخامنشی مورد ارزیابی علمی قرار می‌گیرد.

 به گفته وی، سرپرستی مشترک تیم ایران و فرانسه با سباستین گندت و کوروش محمدخانی است که گروه تحت سرپرستی آنها دارای تخصص های زمین باستان شناسی، متخصص هیدرولوژی، دیرین گیاه شناس و متخصص آنالیز گرده های گیاهان  هستند که از مرکز خاورمیانه باستان دانشگاه لیون 2 فرانسه و مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه در این برنامه شرکت دارند.

 فدایی افزود: با انجام این مطالعات ضمن ارایه تصویری از گذشته دشت پاسارگاد، نقشه زمین باستان شناسی محوطه با جزییات ژئومورفولوژی آن نیز تهیه خواهد شد.

 به گفته وی، انجام این مطالعات چشم انداز درستی از ظرفیت های زیست محیطی منطقه برای الگوی شهری پاسارگاد در دوره باستان در اختیار می‌گذارد و  بازسازی چشم انداز هخامنشی پاسارگاد و قلمرو آن را ممکن می‌کند.

 فدایی افزود: این مطالعات درکنار اندازه گیری های ژئوفیزیکی که در فصل گذشته توسط هیات مشترک آغاز شددر ارایه شناخت امروزی و شفاف تر ما نسبت به شهر پاسارگاد و از جمله ارایه الگوی سکونتگاهی آن موثر خواهد بود.

 براساس تفاهم نامه همکاری مشترک هیات باستان شناسی ایران و فرانسه مطالعات دیرین اقلیم شناسی و زمین باستان شناسی در دشت پاسارگاد، به مدت 10 روز به طول انجامید.

 

[ منبع این خبر سایت ایلنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایلنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها از طریق ایمیل h_a.1992@yahoo.com در ارتباط باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده